Atanas Skatov ngjiti majën e radhës mbi tetëmijë metra

Atanas Skatov
Foto: Arkiv personal

Alpinisti bullgar Atanas Skatov ngjiti majën Dhaulagiri në Himalajet. Lartësia e saj mbi nivelin e detit është 8127 dhe është maja e dhjetë me lartësi mbi 8mijë metra, në të cilën ka shkelur Skatovi.

Gjatë këtij viti ai arriti të shkelë mbi akoma tri nga majat më të larta në botë – Kançenxjonga - 8586 m., Gasherbrum 1 – 8080 m. dhe Gasherbrum 2 – 8035m. Qëllimi i Skatovit është që të bëhet bullgari i parë me ashtuquajturën “Kurorë të Himalajeve”, “pronarët” e së cilës i kanë ngjitur të gjitha 14 majat më të larta në botë. Shumë afër kësaj arritjeje ishte një bullgar tjetër -  Bojan Petrov, i cili humbi jetën e tij duke ngjitur majën e 11-të të tij me lartësi mbi 8 mijë metra.


Më shumë nga rubrika

Ivajllo Ivanov

Xhudisti Ivajllo Ivanov fitoi titullin botëror

Xhudisti më i mirë bullgar Ivajllo Ivanov fitoi titullin botëror për ushtarakë në edicionin e shtatë të Kampionatit Botëror për ushtarakë, që zhvillohet në Kinë. Në betejën për vendin e parë sportisti bullgar, i cili garon në kategorinë deri në 81 kg,..

botuar më 19-10-21 11.45.PD
Mihaill Kasabov

Bashkimi Bullgar i Futbollit është me president të ri

Zv.Presidenti i deritanishëm i Bashkimit Bullgar të Futbollit Mihaill Kasabov është Presidenti i ri i organizatës derisa zgjidhet udhëheqja e re. Më herët gjatë kësaj jave ish-Presidenti Borisllav Mihajllov dha dorëheqje, kurse pastaj të njëjtën e bëri..

botuar më 19-10-18 5.18.MD

Pas shokimit nga rezultati i ndeshjes së futbollit me Anglinë 0:6 vijnë pasojat dhe përfundimet

Tashme tre ditë me radhë ngjarjet që shoqëruan dhe pasuan humbjen e turpshme të Bullgarisë nga Anglia me rezultat 0:6 në ndeshjen e futbollit ditën e hënë e tronditin vendin tonë. Shfaqjet e racizmit të një grupi fansash shkaktuan reaksione pa precedent jo..

botuar më 19-10-17 3.51.MD