Do të ishte një gabim historik në se nuk i lejojmë Shkupin dhe Tiranën që t’i fillojnë negociatat me BE

Kryeministri Borisov
Foto: EPA/BGNES

Me rëndësi të madhe për Ballkanin, regjionin dhe marrëdhëniet tona të fqinjësisë së mire me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, është nisja e negociatave dhe perspektiva e tyre evropiane. Do të ishte një gabim historik, në se nuk i lejojmë Shkupin dhe Tiranën që të fillojnë negociatat për aderim në BE. Këtë e tha Bojko Borisovi para fillimit të mbledhjes së sotme të Bashkimit Evropian në Bruksel.

Sipas fjalëve të tij Bullgaria nuk do ta lejonte veten të pengonte fillimin e negociatave, sepse edhe pas nisjes së tyre mund të kërkojmë zgjidhjen e çështjeve të hapura.

Pyetjes së një gazetari lidhur me ngjarjet në Sirinë Verilindore, Kryeministri Borisov iu përgjigj: “Ne kemi përkrahur Turqinë gjithmonë kur ajo ka pasur probleme me migracionin, me kampet e refugjatëve dhe për këtë bile kemi dhënë para. Por deri sa ajo zhvillon veprime ushtarake, unë nuk mund ta përkrahë” – tha Kryeministri dhe deklaroi kategorikisht se lufta duhet të përfundojë. 


Më shumë nga rubrika

Shteti stimulon kthimin e specialistëve bullgarë nga jashtë

Shteti është gati që nga viti 2020 t'u paguajë për një vit deri në 600 euro në muaj të gjithë bullgarëve të cilët kthehen nga jashtë për të punuar në Bullgari. Kushti është të prezantojnë kontratë me punëdhënës. Nuk është e domosdoshme që puna të gjendet..

botuar më 19-11-15 7.08.MD
Manastiri

Presidenti Rumen Radev u prit nga kleri i Malit të Shenjtë

Mali i Shenjtë shekuj me radhë ka ndikimin e tij të favorshme në bashkësinë ortodokse dhe jam me shpresë se lidhjet me Bullgarinë do të vazhdojnë të zhvillohen dhe të thellohet, deklaroi në Kareja presidenti Rumen Radev në një takim me klerin e 20..

botuar më 19-11-15 6.55.MD
Ekaterina Zaharieva dhe Manuel Domingos Augusto

Bullgaria dëshiron të rivendos marrëdhëniet me Angolën

Ministrja e jashtme Ekaterina Zharieva ndodhet për një vizitë dyditore zyrtare në Angolë me ftesë të homologut të saj Manuel Domingos Augusto. Vizita e një ministri të jashtëm bullgar në Luandë është e para pas vitit 1989. Qëllimi është të rimëkëmben dhe të..

botuar më 19-11-15 3.47.MD