Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva është për vizitë pune në Moskë

Ministrja Zaharieva
Foto: BGNES

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për vizitë pune në Moskë me ftesë të homologut të saj rus Sergej Llavrov. Në qendër të takimeve do të jetë zhvillimi i bashkëpunimit dypalësh në energjetikë, ekonomi, turizëm dhe transport. Ndër temat kryesore të bisedimeve është vazhdimi i ndërtimit të gazsjellësit “Rryma Turke” përmes territorit të vendit dhe rifillimi i projektit të centralit atomik “Belene”. Vizita e punës e Ekaterina Zaharieva në Moskë është e para që prej tetë vitesh e një ministri bullgar të punëve të jashtme në kryeqytetin rus.

Më shumë nga rubrika

Shteti stimulon kthimin e specialistëve bullgarë nga jashtë

Shteti është gati që nga viti 2020 t'u paguajë për një vit deri në 600 euro në muaj të gjithë bullgarëve të cilët kthehen nga jashtë për të punuar në Bullgari. Kushti është të prezantojnë kontratë me punëdhënës. Nuk është e domosdoshme që puna të gjendet..

botuar më 19-11-15 7.08.MD
Manastiri

Presidenti Rumen Radev u prit nga kleri i Malit të Shenjtë

Mali i Shenjtë shekuj me radhë ka ndikimin e tij të favorshme në bashkësinë ortodokse dhe jam me shpresë se lidhjet me Bullgarinë do të vazhdojnë të zhvillohen dhe të thellohet, deklaroi në Kareja presidenti Rumen Radev në një takim me klerin e 20..

botuar më 19-11-15 6.55.MD
Ekaterina Zaharieva dhe Manuel Domingos Augusto

Bullgaria dëshiron të rivendos marrëdhëniet me Angolën

Ministrja e jashtme Ekaterina Zharieva ndodhet për një vizitë dyditore zyrtare në Angolë me ftesë të homologut të saj Manuel Domingos Augusto. Vizita e një ministri të jashtëm bullgar në Luandë është e para pas vitit 1989. Qëllimi është të rimëkëmben dhe të..

botuar më 19-11-15 3.47.MD