Който пее, зло не мисли!
Или поне така е според една от най-популярните български поговорки. В истинността ѝ обаче със сигурност са се убедили и десетките хиляди, които в някакъв момент от живота си, за кратко или по-дълго са се докосвали до музиката и по-специално до най-първото ѝ проявление – вокалното изкуство.
В силата скрита в думите, че който пее, зло не мисли, са сигурни и всички бивши и настоящи възпитаници на варненския хор „Добри Христов”. Тази година, един от най-старите български детски хорове навършва 65 години от основаването си.
Да, годишнината не е кръгла и може би не толкова впечатляваща на пръв поглед като тази на първия български хор „Янко Мустаков” от Свищов, който само след седмица ще отбележи 150 години от създаването си през далечната 1868 г., и на който варненските момичета са сред малкото поканени да покажат висотата на певческото си изкуство.
Но за настоящите хористи – всички те родени след Милениума, във века на безжичния интернет, изкуствения интелект, самолетните полети, с които стигаш по-бързо до Лондон, отколкото до Свищов, тяхната годишнина вероятно звучи както „някога, преди 100 лета”.
Именно за тези млади и талантливи деца ще ви разкажем.
Отвъд отличията на детския хор в годините и международните му признания, които са няколко десетки и убедени сме ще стават все повече и повече, ние днес решихме да ви заведем зад кулисите на сцените, на които обикновено тези млади и талантливи деца пеят и да ви ги покажем такива, каквито са - без фанфари и грим, с техните притеснения, радости и емоции.
Чуйте и четирите части на предаването в звуковите файлове:Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..