Една от старите къщи-паметници на културата във Варна блесна в цялата си красота преди дни. Тя може да бъде посетена от всеки, тъй като на първия етаж вече отвори врати кафене на световна верига.
Преобразяването на къщата, на ул.”Воден” 13 е резултат от работата на екипа на арх.Юлия Железова, специалист по недвижимо културно наследство. „Запазихме изцяло архитектурата на сградата, единствено леко повдигнахме подпокривното пространство, което позволява да се използва по-рационално. Вътре обединихме двете стълбища и добавихме асансьор, поради обществените функции на сградата. Инвестицията е на собственика, който обаче, отказва публичност, но е известно, че е от стар арменски род и от дълги години живее в Съединените щати. Затова и през цялото време работихме в дистанционен формат. Реставрацията е реализирана с банков кредит, който той ще изплаща чрез търговската експлоатация на обекта”, разказа в предаването „Новият ден” на Радио Варна арх.Живко Железов от проектантския екип.
„С много малко загуба на материя възстановихме детайлите по фасадата, които са от дялан камък. Рядко има толкова много каменни детайли, защото монтажът им е много скъп. Най-често старите сгради са с мазилкови детайли, т.е. отливки. Сградата е построена през 1896 година за търговеца Анастасия Фурнаджиян. По-късно дядото на нашия възложител, който е бил търговец на зърнени храни в България и Румъния и също е от арменска фамилия, притежава част от къщата. Нашият възложител я наследява, а впоследствие купува и другата част от сградата и решава да започне тази инвестиционна авантюра”.
„Археолозите очакваха в приземието да има находки, както в повечето сгради в централната градска част (археологически резерват „Одесос”), така се и случи. Това, което не очакваха е откритата кула от 4 век да бъде със закръглена форма, понеже другата разкрита кула на ул.”Шипка” е по-скоро квадратна. Откритата част в основите на сградата е кръгообразна. Тя може да бъде видяна през осветен стъклен под, който направихме. Остава само да обозначим какво точно се вижда. Кулата е част от крепостната стена на древния Одесос, широка около 4 метра. Впечатляващи са квадрите (големи каменни блокове по периферията на стената), дялани с прецизност, която трудно би била постигната и днес”, разкри още арх.Железов.
Документалната подготовка за реставрацията започва още преди 2010 г., а реалните строителни дейности са извършени през последната една година, разказа още проектантът. Процесът е дълъг, тъй като нормативното отношение към сградите-паметници е консервативно и всеки един проект подлежи на оценка и контрол от страна на институциите. Това е и една от мерките за защита на старите къщи.
Единствения стимул за собствениците е освобождаването от "данък сгради", а трудът и материалите които се използват са скъпи. Това пречи на собствениците да задействат такива реставрационни процеси, сподели още проектантът.
Арх.Живко Железов е част от екипа, възстановил основната сграда на варненския Икономически университет, Морското казино в Бургас, както и църквата и комплекса на о-в Света Анастасия.
Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..
Художникът Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още през 2006 година и продължаващ развитието си до момента. В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения. Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..
Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..
"Музей на спомените" е една от последните инициативи в Основното училище "Васил Друмев" във Варна. Идеята е да бъде създадена експозиция, която обединява както историята, така и наследството на различни поколения. В една от стаите на учебното заведение са подредени стари експонати, събирани от домовете не ученици, учители и родители, за да разкрият..
Фестивалът „Движещо се тяло” ще бъде закрит в неделя, на 3-ти ноември от 19:00ч в Re-Bonkers с впечатляващ съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева - КАДЗЕ. „Кадзе“ подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе „Кадзе Дарума“ на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с..
От 1 до 3 ноември 2024 г. във Варна се проведе VIII Национален конкурс за пианисти на името на Мила Михайлова – изтъкнат преподавател по пиано от близкото минало, един от основателите на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна. Участниците са разпределени в две възрастови групи: 5-8 клас и 9-12 клас. Лауреатите от най-голямата група..