Музеи, галерии, творчески и алтернативни пространства за изкуство и култура ще се включат в Европейската нощ на музеите на 18 май във Варна тази година.
Подробната програма на събитията може да бъде проследена тук , както и на Фейсбук страницата на варненската Нощ на галериите.
Водещо събитие в Нощта на музеите и галериите е официалния старт на летния туристически сезон, който Община Варна отбелязва с концерт-спектакъл "И лятото дойде". В концерта ще участват популярни български изпълнители, DJ и симфоничен оркестър, входът е свободен, мястото е входа на Морската градина, а началният час – 19 часа.
Други акценти в програмата са традиционния концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили от 18:00 часа във Военноморски музей, изложбата "Ордените на 8-ми Пехотен приморски полк" в Музей на Възраждането, Пасхален концерт на Византийски хор с диригент Мартин Димитров от 15:00 часа в Аладжа манастир, акапелното изпълнение на солисти от Държавна опера Варна в Археологически музей, откриването на изложбата "Емоционална декомпресия" в Дом на архитекта от 20:00 часа.
В ГХГ "Борис Георгиев" освен постоянната експозиция посетителите ще могат да видят пет гостуващи изложби. Творческа работилница за посетителите е организирана от Галерия за графично изкуство, а в богатата програма на градската галерия са включени и музикални изпълнения на ученици от НУИ "Добри Христов", както и клавирен концерт на Борил Христов, ученик във варненското училище по изкуствата.
Варненци и гостите на града ще имат възможността да посетят откриванията на три изложби на варненски художници. От 18:00 часа в галерия "ЖарАрт" ще открият самостоятелна изложба на Светослава Георгиева. В същия час в Художествен музей "Георги Велчев" се открива изложбата на Антония Колева-Нитра, а от 19:00 часа в галерия Ларго, тази на Калоян Илиев-Кокимото. Последните две изложби са част от програмата на предстоящото второ издание на Форум за съвременно изкуство БУНА, който стартира във Варна на 24 май.
Още акценти от програмата на галериите във Варна са две литературни четения и представяния на книгите на Анастасия Стоева и Теодора Станкова в галерия "Папийон", представяне на Клементина Манчева - илюстратор, и Росица Бърдарска – писател, и тяхната съвместна книга за деца "Приказки на една кука" в галерия "Арт Маркони" и представяне на колекция акварели на Димитър Стефанов-Слънчо в галерия "Вива".
Алтернативните културни пространства също ще предложат интересни преживявания на публиката като демонстрации на тъкане на хоризонтален стан, работилничка за рисуване на приказни герои за деца, беседа на тема моделиране на съвременни бижута и разговор на тема “Екология в съвременното изкуство”.
Програма на обектите в системата на Регионалния исторически музей във Варна:
Археологически музей
бул. „Мария Луиза“ № 41
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
18:00 – 19:00 ч. Акапелно изпълнение на солисти от Държавна опера Варна
Римски терми на Одесос
ул. „Сан Стефано“ / ул. „Хан Крум“
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
Аладжа манастир
Природен парк „Златни пясъци“, ул. „Абай“ 61
12:00 – 18:00 ч. Вход свободен за музейна експозиция
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен за скален манастир
15:00 ч. Пасхален концерт: Византийски хор, диригент Мартин Димитров
Природонаучен музей
Приморски парк
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
Побити камъни
9143 Игнатиево
10:00 – 19:00 ч. Вход свободен
Етнографски музей
ул. „Панагюрище“ № 22
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
17:00 ч. Изпълнение на гайда
Музей за нова история на Варна
ул. „8-ми ноември“ № 3
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
18:00 – 19:00 ч. Акапелно изпълнение на солисти от Държавна опера Варна
19:00 – 20:00 ч. Изпълнение на соло китара
Музей на Възраждането
ул. „Д-р Л. Заменхоф“ № 21
10:00 – 22:00 ч. Вход свободен
10:00 – 22:00 ч. Изложба "Ордените на 8-ми Пехотен приморски полк"
10:00 – 22:00 ч. Творческа работилница "Нарисувай ми картина - Стара Варна с четка и молив"
18:00 – 20:00 ч. Сарашка работилница с Людмил Игнатиев
19:00 ч. "140 години 8-ми Пехотен приморски полк" - лекция на Симеон Кулиш и Регионален клон "8-ми Пехотен приморски полк" към НД "Традиция".
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..
„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..
С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..
Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..
Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..