Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Мизия: "Искаме някой да ни каже как да продължим живота си..."

Снимка: Светослав Цветанов

Разрушени и наводнени домове, отнесени автомобили, умрели животни, дворове и улици под вода, празни магазини. Официално обявените жертви са две. Това е Мизия след наводнението от събота вечерта. Хората са затаили гняв- защото никой не ги е предупредил и не са взети мерки да се предотврати бедствието.  В предаването днес ще чуете историите на хората и реакцията на институциите.

Мизия ни посрещна с военни, пожарникари, екипи на "Гражданска защита", медицински екипи и доброволци на червения кръст. С надуваеми лодки и тежкопроходима техника по наводнените улици- едни се евакуираха, други искаха аварийните екипи да ги закарат до домовете им, за да видят в какво състояние са и има ли останали живи от домашните им животни. Трети търсеха лекарства за кръвно, диабет, за сърце или място, на което да преспят през поредната нощ след бедствието. Хора с трактори и багери смело минаваха през наводнените улици и никой не отказа превоз на никого. За да отидем до центъра на Мизия, където е кризисният щаб, трябваше и ние да помолим някой да ни закара. Хората се чудят как се стигна до тук и какво ще правят след като се оттече водата:

"Хората се изнасят кой където намери. Долу има една детска градина, в която са евакуирани хора. Има и тук, на жилищата. До детската градина трябва да чакате камион да ви закара... Знаете ли за колко време дойде водата? Първо се опитахме да носим пясък и да слагаме на дигата на ул."Васил Левски", където вече водата прехвърляше. Направихме една част от дигата, но водата е непреодолима. Тук има зърнопроизводители. Хората щяха да помогнат, защото и те са засегнати... Нямаше обхват на телефони. Телефон 112 беше изключил. Към 1,30 часа извикахме лодка и дойде чак сутринта. Един съсед до нас цяла нощ стоя обкрачил прозореца... Защо пускат сирените и камбаните само за 2 юни... Ние се евакуирахме. При едни наши познати сме, които ни подсигуриха малко дрехи и се изкъпахме, иначе сме под звездите... Гардероб, хладилник, фризер - всичко се обърна във водата. Водата дойде с голям грохот. Явно дига се е скъсала. За 10 минути вече водата излизаше на втория етаж... Искаме някой да ни каже как да продължим живота си..."

СнимкаПърволета Глухарска е от първите, които намират подслон в детската градина в събота през нощта, когато в Мизия нахлуват високите води. Сега ръководи кризисния център там. Друга от жените, които помагаха на евакуираните беше медицинската сестра в детската градина. Тя правеше списък на най-необходимите лекарства, които да купи за евакуираните:

"Някои си отиват, нови идват. Първите бяхме 5 човека тук, до сутринта станахме 42... Ето, вижте- това е къщата на родителите ми, цялата е във вода. Ето, вижте и на комшиите как се е срутила цялата къща... Моята също е от един етаж и е залята цялата"- показаха ни снимки двете жени и споделиха, че в кризисния център има всичко.

"Като виждам, че съм правила нещо 25 години и си отива. Запазваш самообладание и си викаш: "Нали сме живи.", но всичко ми е в ума, защото съм делила от залъка си"- през сълзи разказа Първолета Глухарска.

Помощи за пострадалите в Мизия събира Българският червен кръст, партии, хора от различни краища на страната се организират и помагат кой с каквото може. Във фейсбук също има група в подкрепа на бедстващото население - Заедно за Мизия, Бяла Слатина, Добрич, Варна, Враниловци.

СнимкаСоциални служители приемат молби за еднократна финансова помощ в размер до 325 лв. В кризисния център на детската градина има двама души, които събират молбите.

"Две служителки сме от Мизия, на помощ са ни дошли колеги от Оряхово. Останалите мизийски колеги са бедстващи и не е възможно да дойдат на работа. Приемаме молби за еднократни помощи. Идват хора да получават храна и подават молбите", разказва социалният работник Татяна Гечерева.

По първоначални прогнозни данни в Мизия ще бъдат подпомогнати еднократно около 500 лица и семейства, а в Крушовица - 150. Прогнозният брой е за около 1150 лица и домакинства от област Враца, за които има необходимост от покриване на инцидентно възникнали нужди и щети. Днес стана ясно, че от утре започва изплащането на еднократните помощи от 325 лв. на пострадалите от наводнението жители на град Мизия.

СнимкаИз наводнените улици случайно се срещнахме с Асен Пиперков, командир на Спасителен отряд от Елин Пелин. Това е доброволно формирование, което със собствени средства е в Мизия, за да помага на населението.

"Ние сме първият частен спасителен отряд. Тук сме с 3 машини, 4 лодки и 12 човека личен състав. С радио връзка сме, подготвени сме за всякакви бедствия и сме абсолютно на доброволен принцип- да помогнем, с каквото можем. Обадихме се за координация в щаба. Чакаме водата да спадне и да почнем да отводняваме", каза Асен Пиперков и добави, че в Мизия се действа по-адекватно, за разлика от районите, в които бяха предишните наводнения.

В Мизия пристигна и екип на фондация "Четири лапи" в помощ на пострадалите животни.

Снимка"В града има много трупове на животни, но има и такива, които са се спасили и очакват да ги изнесем от водата. С надуваема лодка обикаляме къщите. Все пак това е поминъкът на хората, на който разчитат за оцеляване. Когато приключим спасителната операция ще осигурим и храна за животните. Опитът ни сочи, че след наводненията хората нямат с какво да хранят животните- принудени са да ги продават на безценица или да ги колят. Ще помогнем на хората докато си стъпят на краката, защото трагедията наистина е голяма", обясни ситуацията Явор Гечев от фондация "Четири лапи".

Създадена е организация за извозване на трупове от местата, на които водата се е оттекла. Ще бъдат изпратени предписания от Регионалната здравна инспекция във Враца за провеждане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки до кметовете на общини.

Какво ще се случи с хората в Мизия? Това попитахме и кмета Виолин Крушовенски:

"Набелязани са ясни мерки. Говорим вече за екарисажни модули, за да може да приберем умрелите животни. Ще изпомпаме водата, ще направим дезинфекция. Тъй като времето е топло ще започне досъбаряне на сградите, които са поддали от водната стихия. Ще започнат инженерни дейности, почистване на боклуците и след това бъдещото изграждане. Аз си мисля,че държавата, виждайки ситуацията, трябва да помогне."

И кметът, и хората в Мизия предполагат че, за да се стигне до тук, има източване на язовири.

СнимкаОт Министерството на околната среда и водите съобщиха, че няма прелели язовири по поречието на река Скът и всички съоръжения в областта се поддържат в добро санитарно ниво. Преливане на язовирите от язовирните стени няма, а има преливане от преливниците на язовирите, което е част от нормалната работа на всяко хидротехническо съоръжение. Няма контролирано и неконтролирано изпускане на вода от язовирите в Дунавския басейн, което да допринесе за по-голямо наводнение.

Районната прокуратура в Оряхово се е самосезирала и започва предварителна проверка за причините, довели до наводнението в Мизия. Ще бъдат изяснявани обстоятелствата, свързани с причините за настъпилото наводнение, ще бъдат установявани промените в речното корито на река Скът, състоянието на язовирите на територията на община Мизия. Факт е обаче, че каквото и да е становището на прокуратурата, хората в Мизия изгубиха домовете си, имуществото си, а някои и близките си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40