Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли ни референдум с "орязани въпроси"?!

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим, трябва ли ни референдум с "орязани въпроси". Знаете, широко пропагандираният от президента референдум за изборното законодателство се провали. Националното допитване за изборните правила тази есен ще бъде само с един въпрос- дали да се въведе електронно гласуване. Депутатите отхвърлиха другите два въпроса, предложени от държавния глава. Президентът предлагаше референдумът да бъде по три въпроса: "Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно"; "Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми"; "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите".

Различно оформени между отделните политически сили мнозинства обаче на практика бламираха държавния глава и оставиха от трите предлагани от него въпроса само единия, при това най-безобидния- за електронното гласуване.

"Моето мнение е, че така поставените въпроси не бяха достатъчно добре рекламирани. Много често се задава въпросът, бламиран ли е президентът. Не е бламиран- нека да не бъдем крайни, макар и само едно от трите му предложения да беше прието", заяви пред Жоро Александров народният представител от Български демократичен център от Врачанския регион Явор Хайтов.

Разговаряхме и с Петър Кичашки, който е директор на Института за модерна политика:

"Това, което се случи с референдума на Росен Плевнелиев е еманация на факта, че Реформаторският блок и средите около тях са претърпели към днешна дата много тежък политически фалит. На практика гласовете на Реформаторсия блок бяха тези, които в голямата си степен обърнаха мача и направиха два от трите въпроса на референдума да бъдат отхвърлени. Референдумът падна жертва на дребни политически страсти и партийни игри."


Попитахме и двама видинчани-пенсионери с активна гражданска позиция какво мислят, трябва ли ни референдум с "орязани въпроси".

"Въобще не ни трябва такъв референдум, добре че го направиха в едно с местните избори, за да не харчим повече пари. Референдумите трябва да са подбрани, такива, че да се харесат на целия народ, а не да са за част от хората. Остана въпросът само за електронното гласуване, защото как ще гласуват депутатите за собственото си уволнение."


Иначе Народното събрание е във ваканция. Следващият работен ден на депутатите е 2 септември. През септември предстои кампания, а през октомври- местни избори и референдум.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45