Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли ГМО в храните и фуражите?

Снимка: Радио ВИДИН


Половината от тестваните фуражи у нас съдържат генномодифицирани организми- за това алармира неправителствената екологична организация "За Земята". Темата "Има ли ГМО в храните и фуражите" бе дискутирана преди седмица, по време на Работилницата за журналисти "Пиша за храна и земеделие".

"ГМО в храните има, има и във фуражите. Успокоителното е, че за изследвания период 2012-2016 година, наличието е под 0,9 процента. Това вероятно е заради изискването за етикетиране, защото, ако на етикета пише категорично, че има ГМО, продуктите няма да бъдат купувани. В 50 от 100 изследвани продукта има наличие на ГМО. Големият проблем е, че нишката по веригата фермер-производител-преработвател-търговец-потребител се къса някъде. Така например, фермерите, които предлагат животинска продукция за преработване, не са длъжни да отбелязват, че животното е хранено с фуражи, в които има ГМО съставки. Соя и царевица са основните източници на ГМО, което прави задачата за избягването им крайно трудна, защото техните производни се съдържат в голям брой от продуктите, без които практически не можем...."- каза Ивайло Попов.

По думите на Ивайло Попов половината от тестваните фуражи у нас съдържат генномодифицирани организми:

"Тук говорим основно за соята, тя се използва в почти всички комбинирани фуражи, като основен доставчик на протеин. На пазара вече има производители, които работят върху това да заменят соята с различни продукти- например протеин, извлечен от рапица и люцерна..."

Според доклада на "За Земята", близо 90% от соята в света е генномодифицирана. В Европа вече има разработени стандарти, според които производителите доброволно етикетират своята продукция с етикета "Без ГМО". Предстои такъв стандарт за доброволно етикетиране "Без ГМО" да се разработи и в България. В звуковия файл чуйте още откога у нас се заговори за ГМО и опасяват ли се видинчани от генномодифицираните храни.  

малиниДрозофила сузуки- изключително опасен неприятел, е заплаха за овощните насаждения през пролетта и лятото. Има го вече и у нас. Експерти от Агенцията по храните провеждат мониторинг и търсят начин да се справят с него.

Дребна мушица, изключително вредна, наподобява обикновената винарка и обикновено напада червените плодове. Откъде идва, как се пренася и разпространява, какви са пораженията и има ли начин за справяне- по темата говори Изабела Георгиева, н-к отдел "Растителна защита" в Монтана:

"Счита се, че произхожда от Азия, за първи път е описана в Япония през 1931 година, в Европа е установена за първи път през 2009 година в Италия, а от 2015 година- вече и в България. Видът се изхранва върху здрави, узряващи плодове- около 95 вида, разпространява се изключително бързо на големи територии, с изключително кратък жизнен цикъл е и с висок размножителен потенциал. Пренася се чрез посадъчен материал, чрез рязан цвят, с амбалажа, с опаковъчния материал, по естествен път- чрез активен летеж, но основният начин на пренасане е при търговия с плодове... Активизира се при температура над 10 градуса, предпочита по-хладното и влажно време, активността й намалява при температура по-висока от 30 градуса."

За опасния вредител алармираха още през ноември миналата година от Българската асоциация на малинопроизводителите. Тогава бе организиран и национален форум, на който бе съобщено че вредителят се е появил на територията на страната ни, а загубите от него в страните от Западна Европа достигат до 100%. Председателят на Българска асоциация на малинопроизводителите Божидар Петков тогава апелира към министерство на земеделието, по програма de minimis да бъдат включени средства за борба с вредителя.

На този етап от Българската агенция по безопасност на храните правят мониторинг, вредителят е установен в малинови насаждения в Благоевградско и за съжаление- в Берковско. Във Видинско не е забелязано нападение. Мониторингът продължава. Разработена е и Националната програма за фитосанитарен контрол и борба, която включва различни плодове или плодови производни като примамки за мухата. В звуковия файл чуйте методите за намаляване на популацията на Дрозофила сузуки и полезни съвети- как да си направите примамки.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50