Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин- безпътният кръстопът (част 2)

Политиците

Видин- безпътният кръстопът (част 2)
Снимка: Радио Видин
В "Посоките на делника" ви представихме втората част от поредицата теми за обезлюдяването на Видинския регион. Има ли вина за състоянието на региона местното ръководство или всичко се диктува от централната власт? Потърсихме кметове, общински съветници и депутати от видинския район през годините на прехода. 

През 90-те години на миналия век във Видин се случваха бурни събития, чертаещи днешния му облик. Закрити и приватизирани бяха редица предприятия, осигуряващи работа на хиляди семейства. През региона премина и така наречената куфарна търговия, но и от нея съществена полза нямаше. Какво, обаче правеха в онези смутни години "бащите на града"- кметове, общински съветници и народни избраници? Това е въпросът, който и днес продължават да си задават видинчани- тук, край брега на река Дунав или там, някъде далече от родния край.


"Всичко започна с рухването на големия промишлен мастодонт "Видахим". Фактически, неговото съществуване не можеше повече да продължи, защото производството му не бе рентабилно. Много хора останаха без работа и бяга принудени да търсят препитание в чужбина. Голяма вина за развитието на региона има и партийното ръководство, което се намесваше навсякъде при взимането на решения. Пречките пред инвеститорите мисля, че и до днес не са преодолени" - смята Пирин Луканов, бивш общински съветник от групата на Съюза на демократичните сили в местния парламент. 


Да си кмет на Видин не е шега работа. Спомняте ли си лозунга: "Мост ще има"? Аз си го спомням и до днес. 

"Една от основните причини за днешното състояние на региона е забавянето на строителството на Дунав мост 2. Знаете и за икономическата криза, която се стовари върху цяла Европа" - казва Иван Ценов, бивш кмет на Община Видин, в периода 1999- 2007 година и допълва: 

"Може би битката, която всички загубихме е, че не създадохме университет тук. Ембаргото на съседна Югославия също подпомогна този процес." 


Знаете ли коя е най- виновната дума в българския език през последните години? Аз не съм сигурен, но мисля, че думичката "депутат" може да се класира на едно от първите места. През годините от видинския край депутати имаше -  и по- виновни и по- малко такива, хората ги преценяваха. Едни не направиха нищо, други пък и това не си позволиха. Каква, обаче е собствената им самооценка за свършеното? 

"Аз съм се чувствала горда, че съм избрана от моите съграждани да ги представлявам, но имайте предвид, че сам човек нищо не може да свърши. Днес, обаче предпочитам да не споделям, че съм била депутат. За съжаление, тази думичка в българския език стана доста мръсна. В момента в българския парламент има доста непочтени хора, които са никому неизвестни и нямат достатъчен социален опит за тази работа. Тези хора днес са вкопани здраво в управлението и управляват страната" - казва Надя Антонова, бивш депутат от "Коалиция за България". 

Цялата тема можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27