„Имаме главна тема, която е мото на лагера. Тя е „Блажени са тия, които слушат словото Божие и го пазят... Понеже за първа година е и ги запознаваме с основните истини на вярата... Отначалото, като дойдоха дечицата, ги запознахме с манастира, с историята му. Свети Йоан Кръстител и неговото житие. На него е посветен самият манастир. Виждам, че доста от децата са запознати с нещата, за които накратко е споменато в училище, но има и много заблуди и тук си изясняваме доста неща.„В лагера денят започва рано с посещение в храма и молитви. За децата има беседи, песни игри. За тях разказват Евгения, Емануела, Елена, Моника и Кристина.
Евгения Апостолова, 9 г.:
„Разказват се много интересни неща, които ние не учим в София. Разказват ни за Бога и предишното време, за Исус Христос.“
Емануела Спасова, от Берковица, 10 г. :
„На беседата ние говорим за Бог, за Исус Христос, за Дева Мария.“
Елена Парашкевова, Берковица:
„Играем интересни игри. Учим полезни неща за Бог, за Дева Мария. Тези неща в училище не сме ги учили. Научаваме ги едва сега, за съжаление.“
Кристина Здравкова, 13 г. от Берковица:
„Тук всеки ден ставаме рано, в 7 часа. Ходим на богослужения и правим различни неща. Играем игри. Занимаваме се, казваме стихотворения. Пеем песни.“
13-годишната Мария също е увлечена от разказите в манастира.
Мария Тутунджиу, на 13 г., с. Гомотарци, област Видин:
„Религията е доста интересно нещо и трябва да се знае. Трябва да се знае как се е създал светът. Трябва да се знае за Бог, за Дева Мария. Много интересни неща се случват тук. Освен че играем и се забавляваме, ние научаваме и нови неща за Стария и Новия завет, които са доста интересни.“
В лагера децата посреща архимандрит Нифонт, който е игумен на манастира:
„Още с идването, децата се чувстват много спокойни тук. Виждам как участват във всички мероприятия с голямо желание и как умело, така да се каже, превключват от богослужение към игри и беседи. Всичко им идва много по душа. На мен ми прави впечатление колко са активни и колко добре, някак си изведнъж, възприемат песнопенията. Това отношение към светините, към храма се чувства в цялото им поведение.„
Освен за религията, в манастира децата научават и житейски уроци.
„Лагерът е с цел да разберат децата за добродетелите, за нравите и всичко това да им остане в сърцето и след това да го прилагат и в живота, се надявам искрено“, казва богословът Елена Велкова.
Архимандрит Нифонт:
„Те тук ще намерят много житейски съвети, защото самото евангелие с всичко това, което ни учи, ни дава възпитание и урок как да постъпваме в живота, така че не само да спасяваме душите, но да бъдем и морално добри хора. Във всяко едно начинание да имаме Божията помощ.“
За дни децата забравят за компютрите и таблетите.
В края на всяка смяна лагерниците ще представят програма за това, което са научили. Когато се приберат, ще разкажат и на приятелите си.
Видео: инж. Светослав Цветанов
"Неделник" брой 245-ти вече е на сайта. Трифонзарезански е той . Преглед на старите вестници ще направим по традиция за начало, а след това...Ще чуете един разказ от 1935 година посветен на Белоградчишките скали. Този разказ, предназначен за деца, е написан от Александра Монеджикова (1889-1959). Тя е учителка по география и е написала много..
Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение и ни напомня за това, че смирението въздига, а гордостта унизява. "Бог, истинският Сърцеведец, съзира всяка мисъл, която се таи в човешката душа. В притчата за митаря и фарисея (Лука. 18:10-14) Господ Иисус Христос говори за двете..
Днес е международният ден на пощальоните и куриерите. Помните ли времето, когато изпратеният преди два дни колет пристигаше след… десет? Днес да получиш пратка, тръгнала към теб в същия ден, вече е нещо съвсем нормално. А писмата помните ли? Онези, написани на ръка и запечатани с ... целувка; понякога и напарфюмирани ;) Ех, че е хубаво да получаваш..
Резултатите от първото по рода си теренно аудиовизуално проучване на културното наследство на дунавските рибарски общности от България и Румъния бяха представени на пресконференция. Проучването е извършено по проект на Българо-румънската търговско-промишлена палата "Мемофиш. Памет и бъдеще. Истории за дунавската цивилизация", по който има още четири..
Младежката изява се провежда в града вече 21 години . Сцената е отворена за всички, регламентът през годините търпи изменения, но същността се запазва и се радва на голям интерес. Изпълняват се песни, някои от тях са авторски , подсигуряват се награди за призьорите. Елена Стефани Силвиева Асенова учи в профилирана паралелка с профил "Музика" в..
Днешният 14 февруари е богат на празници и събития. Денят на лозаря - Трифон Зарезан е посветен на труда и любовта на българите към лозята, гроздето и виното. На 14 февруари Българската православна църква отбелязва църковния празник на Успение на свети Кирил Славянобългарски, познат като Константин Философ, наречен Кирил. Традиционно навлезе и..
Днешният ден свързваме с имената на трима светци – св. Кирил Славянобългарски, св. Трифон и св. Валентин. Общото между тях е, че всеки отстоявал каузата, в която вярвал и платил за това определена цена. В съвремието наблягаме повече на обичаи, традиции, трапези. От тримата Св. Валентин е радетел за истинското семейство. И до днес, вдъхновени от..