Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли лек за българското здравеопазване

Снимка: Радио ВИДИН

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев предложи два модела за реформа в здравното осигуряване. С тях се въвежда задължително здравно застраховане, като в единия модел се предвижда и доплащане от пациента.

Първият модел сдържа пълна демонополизация на Здравната каса и наличието на множество здравни фондове. Вторият вариант предлага задължително здравно застраховане, което ще има три стълба: Здравната каса, здравно застраховане и доброволно здравно застраховане.

Дали предлаганите промени ще са в полза на пациентите? Елисавета Котова, представител на Националната пацинетска организация, заяви, че засега е трудно да се отговори еднозначно, тъй като липсва конкретика в предложените модели:

"Това, което в момента се коментира и тиражира, не е изчистено, като позиция, и дали ще е в полза на пациента. Според мен трябва малко по-сериозно да бъдат прегледани нещата вътре и след това да бъдат изкарани навън. Факт е, че здравната система се нуждае от реформа. Много неща трябва да се направят. Най-важното е да се направи така, че парите да бъдат изразходени правилно, да бъдат изразходени по правило и по значение, а не просто едни пари да изтичат и да отиват от едно място на друго без да има някакъв смисъл. Сега непрекъснато има някъде някой, който иска и когато се вдигне шумотевица, се дава и следващият, който надегне глас, ще му бъде затворена устата временно, а нещата си продължават по същия начин. Реформата трябва да е наистина такава, че да бъде в полза на всички- и на пациента, и на лечебното заведение."


БСП реши да внесе вот на недоверие към кабинета заради политиката в областта на здравеопазването. Лидерът на левицата Корнелия Нинова определи плановете за реформа в здравното осигуряване като "здравен геноцид" и обвини управляващите, че се канят да натоварят допълнително гражданите финансово без да подобряват качеството на здравните услуги.

"Очевидно е, че в сектор здравеопазване се харчат все повече пари, а тази задължителна услуга, която държавата би следвало да предостави на всеки един гражданин, плащащ своите осигуровки, е все по-некачествена. На второ място- предложението, което правят управляващите, за още една вноска-застраховка е неконституционно съобразно и освен това ще натовари още повече българските граждани, а в същото време не се предлагат никакви по-добри здравни услуги. Много пари изтичат в частните болнични заведения за скъпи клинични пътеки за сметка на държавните и общинските болници, които в по-голямата си част са на ръба на фалита или вече са фалирали, защото са регистрирани по търговския закон. Предложението ни във "Визия за България" е частните болници, които искат да работят със Здравната каса да не бъдат търговски дружества, а държавните и общинските категорично да не бъдат търговски дружества, а единствено лечебни заведения, до които всеки един български гражданин има достъп въз основа на своите вноски, въз основа на това, че му е гарантиран достъпа до здравеопазване от самата Конституция на България.", обясни народният представител от Видин Филип Попов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05
Иван Радев

Иван Радев: Механизмите на демокрацията се ползват срещу самата нея

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00
Марин Лесенски

Марин Лесенски: Подобрението в свободата на словото не е по същество, а в сравнение с предишни години

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00

Все повече българи предпочитат почивка в чужбина

Пътуванията на българи в чужбина през март 2024 г. са 679.1 хиляди, или с 19.1% повече спрямо същия месец на миналата година. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). Броят на пътуванията с цел гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия нараства с 29.5%, за почивка и екскурзия - с 18.6%. Тези със..

публикувано на 08.05.24 в 11:16

Северозападът преди изборите: много проблеми, малко очаквания

Какви са очакванията и надеждите на жителите на Северозапада за изборите на 9 юни проверихме в "Посоките на делника".  Област Видин си остава рекордьор във всички негативни класации - най-малката по население област, най-бедният регион, най-застаряващ, с най-много пенсионери и най-малко млади хора, с най-висока смъртност и най-ниска раждаемост...

публикувано на 07.05.24 в 12:08

Въстанието от лето 1850 - вик за справедливост

В българската история има дати и събития, които ни зареждат с патриотизъм и национално самочувствие. Въстанието от лятото на 1850 година в Северозападна България, когато населението от Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко се вдига на бунт срещу османския гнет, е едно от тези събития.  За него малко се знае, не се изучава в учебниците. Това..

публикувано на 06.05.24 в 11:10

Село Долно Белотинци - с любов към младите и към футбола

Село Долно Белотинци е едно от 23 села в община Монтана. Намира се на 3 км от Монтана ,  този факт дава възможност хората от селото да съчетават живота на село с работата в града.  Селото е голямо и многолюдно.  Тук живеят много млади семейства, а техните деца учат в областния град Монтана. 116 са учениците, които всеки ден пътуват до..

публикувано на 03.05.24 в 12:05