Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна петиция отново да се мият улиците в Лом

Снимка: Радио ВИДИН


Жител на Лом инициира онлайн петиция с искане общинската администрация да предприеме мерки за редовно измиване на уличната мрежа в града. Кирил Коцев посочва, че повече от 20-30 години дунавският град не разполага с техника и персонал за измиване на улиците. Дейности по изминаване на уличната мрежа съответно не се провеждат и това крие рискове за здравето най-вече на децата и възрастните хора:

"Не може последното миене възрастните хора да си го спомнят, а то е било преди повече от 20-30 години. Това не е нормална среда. Казвам го като родител, казвам го като гражданин, и като такъв, който търпи несгодите от това нещо. Всичко това има минуси, много добре знаем. Сега има информация за запрашената среда, мръсотията до какво води, особено в сезоните с вируси, бактерии, прочие... В Лом в момента тече процедура по изграждане на пътна настилка на много от улиците, може би 15 улици са разкопани. При най-малък вятър се вдига прах и пепел и всичко отива в централната част, където хората отиват на работа и прекарват повечето време от деня..."

В петицията се настоява и за измерване на чистотата на въздуха в общината. През зимните месеци се повишават фините прахови частици, обясни Кирил Коцев.

"Аз съм убеден, че въздухът в град Лом е мръсен и не е само от измиването. Още повече сега сезонността, която започна с паленето на печки, води след себе си още по-голям проблем. Няма предвидени санкции за хора, които се отопляват на твърдо гориво, които горят въглища и прочие. Имайте предвид, че всички тези емисии отиват във въздуха и съответно ниското атмосферно налягане сваля целия този пушек в града..."

Малко на 50 души са подкрепили петицията до момента. Когато бъдат събрани достатъчно подписи, тя ще бъде внесена в Община Лом. Администрацията ще има на разположение един месец да предприеме необходимите мерки за организиране и провеждане на регулярно измиване на улиците в града, след това въпросът ще бъде отнесен към Министерството на околната среда и водите, обясни Кирил Коцев.

Въпросът с миенето на улиците в Лом е на път да бъде решен, става ясно от отговора на общинската администрация. Експертът за "Връзки с обществеността" Любомир Замфиров обясни какви мерки са предприети за разрешаване на проблема:

"Най-важната мярка, която Община Лом ще предприеме, е закупуването на водоноска, с която през пролетта на следващата година да започне едно системно измиване на улиците на град Лом, каквото не е извършвано наистина от десетилетия. В план-сметката на Общинското предприятие "Чистота" - Лом е заложено закупуването на водоноска, ще бъде обявена процедура за закупуването ѝ по Закона за обществените поръчки и в началото на следващата година Община Лом вече ще разполага  с необходимата водоноска за изминаване на улиците на града."

По отношение на замърсяването на въздуха с фини прахови частици Любомир Замфиров обясни:

"Според данните, които имаме от РИОСВ-Монтана (Регионалната инспекция по околната среда и водите- бел. ред.), атмосферният въздух в град Лом, е с относително висока степен на чистотата. На територията не само на града, но и на цялата община не се развиват дейности, които да внасят значителни замърсявания в атмосферния въздух. Промишлената дейност е силно ограничена, пак според доклад на РИОСВ, както няма и сериозен автомобилен трафик и това не води до замърсяване над допустимите норми. На територията на общината няма станция, каквато има във Видин и Монтана за мониторинг на атмосферния въздух, и може би това е причината - относително високата степен на чистотата, заради липсата на промишлени замърсители. Последното измерване на въздуха е извършено през цялата 2016 година, съгласно утвърден график на МОСВ (Министерството на околната среда и водите- бел. ред.). Резултатите от направените изследвания показват, че качеството на атмосферния въздух в град Лом е в рамките на допустимите норми, не са регистрирани замърсявания от въглероден оксид, озон, серен диоксид, метанови въглеводороди, амоняк и сероводород. Единственото, което е регистрирано като незначително замърсяване, то е през зимните месеци - февруари и март, от фини прахови частици- от 2 до 4 пункта над допустимото и то само в определени часове на деня. Такова леко повишаване на фините прахови частици е в резултат от отопление на твърдо гориво."
 
Проблемът с фините прахови частици, който през зимните месеци е актуален и в много други български градове, очаква своето законодателно решение. Приетите днес на първо четене промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух въвеждат норми за съдържание на сяра, пепел и влага в твърдите горива за битовото отопление. Те са в изпълнение на решение на Европейския съд срещу страната ни за трайно лошо качество на въздуха.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50