Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на археолога

Снимка: Радио ВИДИН

Днешният 14 февруари е богат на празници и събития. Денят на лозаря - Трифон Зарезан е посветен на труда и любовта на българите към лозята, гроздето и виното. На 14 февруари Българската православна църква отбелязва църковния празник на Успение на свети Кирил Славянобългарски, познат като Константин Философ, наречен Кирил. Традиционно навлезе и отбелязването на Деня на влюбените, свети Валентин. 

14 февруари обаче е и Денят на археолога. Отбелязва се от 1971 година насам. Археология - от гръцки „слово за миналото“, е хуманитарна наука, изучаваща развитието на човешките култури чрез издирване, анализ и документиране на материални останки. Денят е свързан с празниците на древногръцкия бог Дионис. Защо Трифон Зарезан и Денят на археолога са тясно свързани? Отговорът е в ранните традиции на бог Дионис, разказва археологът от Регионалния исторически музей във Враца доц. д-р Нарцис Торбов:

"За Деня на археолога всъщност няма голяма предистория. Защо? Защото ние си нямахме ден. По едно време стана модерно всеки да си има празник - хирурзи, адвокати, който се сетим. От гилдията започна едно умуване, негласно такова. Просто се наложи от само себе си нашият ден да съвпада с Трифон Зарезан. Хората ще кажат- виждате ли, те археолозите злоупотребяват с чашката и затова са избрали този ден. Причината е, че един празник като 14 февруари подхожда. Ние се причислихме към всички празници на тази дата. Идеята е добра. Аз се занимавам с траките и римското владичество. Тук е уловката - ако се занимаваме с тази част от археологията, логиката е видна. Произходът на Трифон Зарезан е свързан със съществуващите по-ранни традиции на бог Дионис. Отглеждането на виното, веселието, производството на виното. Искам да подплатя думите си с пример - Могиланската могила във Враца ни даде един съд, който е ритон с формата на шишарка. Този съд е характерен за бог Дионис. Иконографски Дионис е изобразяван с тояга, върху която е поставена точно такава шишарка. Същото важи и за по-късното време, когато се установява римското владичество. Продължават и тогава все същите неща, свързани с лозята и виното. Върху редица паметници, свързани с погребалния култ, наблюдаваме лозя, гроздове и така натам. Връзката е видна, макар и не толкова пряка. Аз вярвам, че съществува връзка между Трифон Зарезан и нашите професионални занимания." 

Минали са години откакто археологията е излязла от сянката на историята и е самостоятелна наука. Все повече млади хора искат да научат за миналото на страната си и затова избират да се занимават с археология. Българският Северозапад, определян от мнозина като красив, си остава и толкова непознат. Българският Северозапад е някогашно историческо средище, преплело съдби и бурно развитие. Монтана е единственият български град, който носи древното си име, дадено му още в Античността от римляните. Чрез археологията можем да продължим да ставаме свидетели на забравеното, неоткритото и непознатото, защото то е неразривна част от историческата съдба на този регион. Какво е бъдещето на науката в нашия край?

"Бъдещето е такова, каквото на всяка наука - тя трябва да търпи развитие. На нас ни се иска в рамките на Северозапада да бележи просперитет културният туризъм. Развитието на културния туризъм е пряко свързано с археологията. В последните години археологията стана много атрактивна. Ние тук имаме културно-историческо наследство - праистория, траки, Рим и нашето българско Средновековие. Приветствам всички колеги, които се занимават с археология в рамките на Северозапада. Пожелавам им щастлив празник и успехи", каза Нарцис Торбов.

По повод Деня на археолога всяка година в Националния археологически институт с музей при БАН се открива изложба с експонати и фотоси на най-важните открития от предходната година. 

"В етнографския комплекс се запазва традицията и тази година - да се посрещне Трифон Зарезан. Аз лично не съм подготвил нищо. В крайна сметка нашата работа е на терен, а сега ни е притеснено, защото готвим документацията си усърдно", завършва Нарцис Торбов.

Най-ранните археологически свидетелства за производство на вино чрез ферментация на грозде са от региона на Кавказ и датират от късния неолит. Вярва се, че виното стига до Средиземноморието благодарение на финикийците. Виното несъмнено е било важна част от живота на траките. Елините, а по-късно и римляните, също отделяли място за виното в ежедневието си. Колкото повече се разпростирала Римската империя, толкова повече се разпространяват лозарството и винарството в цяла Европа. Говорейки за траки, трябва да отбележим, че техният храм е символ на слънцето, а слънцето е свързано със сърцето поне от астрологична гледна точка. За траките виното има пряка връзка с кръвта, а кръвта е носител на духа. Да се прави вино е било свещено действие. Случайно ли е, че виното е съпровождало древните траки през целия им жизнен път? Защото с вино отпразнували появата на новороденото и пак с вино изпращали покойника в сетния му час.

Честит празник на всички археолози!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50