Популациите на редица застрашени животински видове в България са изложени на риск, гласят заключенията от първото мащабно проучване за размера на закононарушенията срещу дивата природа у нас, подготвено от WWF въз основа на официална информация, получена от ресорните институции. Резултатите от изследването сочат, че в рамките на пет години контролните органи са регистрирали едва 2818 пострадали диви животни. Повечето от тях са птици (2089), следвани от бозайници (307) и влечуги (244). За сравнение, двата най-големи рехабилитационни центъра за диви животни у нас са регистрирали в пъти повече ранени животни.
"Изследването ни категорично показва, че застрашените видове се ползват със значително по-слаба защита от т.нар. икономически значими видове, т.е. от тези, които са разрешени за лов и риболов. Данните сочат, че закононарушенията срещу вторите са санкционирани по-често и с по-голяма строгост. Близо 60% от досъдебните производства, образувани от прокуратурата, както и 2/3 от всички осъдителните присъди на първа инстанция, всъщност са за незаконен лов и риболов на незастрашени видове. Оказва се, че нашето законодателство не защитава достатъчно категорично намиращите се под заплаха животни", коментира Нада Тошева, ръководител програма "Опазване на видове" във WWF и един от авторите на доклада.
Данните обхващат периода между 2016 и 2020 г. и са събирани от официални източници, сред които районните и областните прокуратури, регионалните инспекции по околна среда и води, както и дирекциите на трите национална парка у нас. В процеса на проучването експертите на WWF получиха достъп до обществена информация, а също и провеждаха интервюта с професионалисти в сферите на правоприлагането и природозащитата. Те установиха, че:
· Голяма част от засегнатите бозайници са от разред прилепи. У нас живеят 33 от 35-те европейски вида прилепи. Сред най-големите заплахи за тяхното оцеляване е изчезването на естествените им местообитания. Причина за това е безпокойството, което се причинява при инфраструктурни проекти по време на хибернацията им, също и премахването на стари, кухи дървета, в които те живеят. Друг проблем са пестицидите, които ги тровят чрез основната им храна – насекомите.
· При влечугите най-често става дума за сухоземни костенурки. Притеснителен при тях е размерът на човешката намеса. Те биват вземани от дивата природа и отглеждани като домашни любимци или атракция в заведения. Понякога стават жертва и на пътен трафик.
· Най-голям брой засегнати екземпляри има сред птиците. Основните рискове са свързани с отстрел, отравяне, унищожаване на гнезда, както и пътен трафик. Има информация и за групи от птици, станали жертва на птичи грип.
За да опази дома на дивите животни у нас WWF стартира кампанията си "Общ дом. Общо бъдеще". Нейната цел е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели.
Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията. Вижте как на wwf.bg/koleda.
Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: НОВА, Българска телеграфна агенция, БНР, БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин, ClubZ.bg, OFFNews.bg, Podtepeto.com, Sinoptik.bg, Programata.bg,ТВ Туризъм и See.bg
Във Враца таксиметровите шофьори организираха протестен автопоход по главните пътни артерии в града. В шествието се включиха около 100 автомобила. Недоволството е срещу поскъпването на застраховката "Гражданска отговорност" за такситата. Според протестиращите шофьори то е неоснователно и ще доведе до проблеми в този тип транспортни услуги.
Общо 1433 заявления за отпускане на целева помощ за отопление са приети за зимен сезон 2024/2025 г. от 1 юли до 31 октомври в Дирекция "Социално подпомагане" Кула за общините Кула, Бойница и Грамада. Това е с 42 по-малко в сравнение с миналата година. Отпуснати са средства на 1153 лица и семейства с 12 повече от миналата година. В община Кула са..
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за актуализация на техническия проект и строителството на участък с дължина 5 км от път III-1102 Арчар - Салаш. Оферти могат да се подават до 13 януари 2025 г., а индикативната стойност на проекта е 14 924 000 лв. без ДДС, съобщиха от пътната агенция...
В Монтана ремонтират северния вход на града с 30 000 000 лв. Средствата се отпускат по инвестиционната програма на общините на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Отсечката на булевард „Трети март", в посока Лом, ще бъде основно променена с предстоящия ремонт. Предвижда се изграждането на три кръгови кръстовища, от..
Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..
Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Разкопките започнаха в началото на месеца под ръководството на Георги Ганецовски , директор на Регионалния..
На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест. Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Пише книги за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората..