Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2023-та - годината на "сглобката"

Снимка: БГНЕС

Предсрочни и местни избори, сглобка, компромиси, промени в конституцията, демонтаж... 2023-а бе поредната гореща година за българската политика. В "Посоките на делника" припомнихме основните акценти от изключително динамичните в политически план изтекли 12 месеца. 

2023-та затвори два дългогодишни цикъла, коментира политологът от агенция "Галъп" Светлин Тачев:

"С 2023-та приключи 2020-а година. 2020 година беше година на протести, "роди" 2021-а, която беше година на победа на промяната. Тогава новите партии излязоха на преден план. 2022-а беше годината на завръщането на старите партии на статуквото, които пробиха изолацията и отново се появиха на политическо ниво. 2023-та е годината на колаборацията. Тази година се изразява в сглобката, в която основните политически противници сформираха общо управление. По този начин приключва целият този цикъл, който започна от 2020 година."

Тази година приключва още един процес, добави политологът:

"Този процес е 10-годишен. Започна през 2013 година. Тогава избухнаха протестите срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, а в момента Делян Пеевски е една от активните фигури в политическия живот, до голяма степен част от правителството от гледна точка на риториката, на комуникацията и е в едно управление заедно с част от хората, които протестираха срещу назначението му тогава - през 2013 година."

"Самата 2023 година беше изпълнена със скандали, но доведе и до край или поне временен край на политическата криза, като засега бъдещето все още е неясно", коментира още Светлин Тачев.

Повече за политическите събития у нас през изтичащата година - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Долно Белотинци - с любов към младите и към футбола

Село Долно Белотинци е едно от 23 села в община Монтана. Намира се на 3 км от Монтана ,  този факт дава възможност хората от селото да съчетават живота на село с работата в града.  Селото е голямо и многолюдно.  Тук живеят много млади семейства, а техните деца учат в областния град Монтана. 116 са учениците, които всеки ден пътуват до..

публикувано на 03.05.24 в 12:05
Евелина Славкова

Евелина Славкова, "Тренд": Представянето в предизборната кампания ще е ключово за подредбата на партиите

Близо 10% е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния старт на..

публикувано на 02.05.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Фундаменталната промяна идва от обществото, не от елита

Близо 10 % е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния..

публикувано на 02.05.24 в 10:00

Мит ли е днес българското трудолюбие?

Денят на труда и международната работническа солидарност се отбелязва ежегодно на 1 май. На тази дата много страни по света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света, това е и ден на международното работническо движение и на левите движения...

публикувано на 01.05.24 в 10:45

Възможни ли са изненади на предстоящите избори?

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие в предсрочния парламентарен вот и евроизборите, които ще се проведат на 9 юни, съобщиха от Централната избирателна комисия. Броят им е значително по-голям от този на предишните парламентарни избори - през април миналата година. Тогава участваха общо 21 формации - с 13 по-малко от сега. Освен..

публикувано на 30.04.24 в 12:01

Конкурс търси решения как да спасим градската природа

Днес над 55% от хората на планетата живеят в градове, превръщайки градската среда в основен хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване, бавното възстановяване и неуверените стъпки за приемане на устойчиви решения, природата в градовете все повече остава на..

публикувано на 29.04.24 в 16:59

Презастрояването в градовете и ролята на озеленяването

Населението на България основно е съсредоточено в градовете и това е тенденция от години. Градските територии особено силно се урбанизират, а това води до пренаселването им. Това, обаче, не върви ръка за ръка с устойчиво развитие на градовете. Презастроява се градската територия, но всички други комплекси на града изостават- обществено обслужване,..

публикувано на 29.04.24 в 16:37