Слушайте!
Снимка: Facebook/Мъглижки-манастир-Св-Николай-Мирликийски

Мъглижкият манастир още пази спомена за Левски

Съвсем близо до град Мъглиж, сред склоновете на Балкана, се е смълчал Мъглижкият манастир „Св. Николай Мирликийски“. Предполага се, че е бил основан още по време на Второто българско царство (1185-1393г.). След падането на нашите земи под Османско..

публикувано на 19.02.22 в 11:10

Васил Левски – опора на националната ни съвест

На 19 февруари България се прекланя пред паметта на Васил Иванов Кунчев – революционерът, който посява семенцето на свободата в поробеното от столетия българско отечество. „ Героят е казал всичко, което днес искаме да чуем. И за..

публикувано на 19.02.22 в 05:35

Песни и легенди за народния празник в чест на св. Харалампий

В православната традиция десетият ден от февруари е отреден за почит към Св. Харалампий, загинал мъченически по време на гоненията срещу християните през III век. Според църковното предание, неговите рани чудотворно зараствали всяка нощ, независимо от..

публикувано на 10.02.22 в 07:05

Петльовден – ритуали за здраве на мъжката челяд

Петльовден е народен празник за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Чества се в Източна България – от Добруджа до най-южните райони на страната ни. Като дата съвпада с християнския Сретение Господне , отбелязван също на 2 февруари – тогава..

публикувано на 02.02.22 в 06:45

Държавникът, положил основите на съвременна България

Стефан Стамболов е сред малцината български държавници, които за кратък период успяват да достигнат непостижимото в рамките на краткия човешки живот. Революционер, поет, еволюирал в политик и реформатор той е един от видните строители..

публикувано на 31.01.22 в 06:55

Храмът на чудесата в Мелник

Възрожденската църква "Св. Антоний Велики" в най-малкия български град е единствената у нас, носеща името на светеца-лечител, когото почитаме на 17 януари. "Еднокорабната базилика е построена през 1846 г. Частично е опожарявана, но никога не е..

публикувано на 16.01.22 в 07:35

Иде Богоявление или краят на „Мръсните дни“

На 6 януари Българската православна църква отбелязва един от най-светлите християнски празници, наричан Богоявление, Йордановден или още Кръщение Господне. Това е денят в който Йоан Кръстител кръщава Иисус Христос в свещената река Йордан...

публикувано на 06.01.22 в 06:05

Хлябът празничен, хлябът насъщен…

За Бъдни вечер – постна вечеря и питка с паричка, за Коледа – месни ястия, „вити, превити краваи“… Дори във времето на „бързите храни“ и бързите поръчки за дома, у нас подготовката за традиционните трапези си остава едно от..

публикувано на 24.12.21 в 09:00

Постът като лично жертвоприношение в традиционните практики на народа ни

Независимо от времето, в което живеем, календарът все така отброява делници и празници. Любимият период на Коледа наближава, а с това – и краят на Коледните пости. Дори хората, които не споделят християнската вяра, знаят, че въздържанието от..

публикувано на 11.12.21 в 08:00

С почитта към трима светци започват декемврийските празнични ритуали

С деня на Св. Варвара на 4 декември започва поредица от празнични дни, които в българската традиция са свързани с множество вярвания и обичаи. Според легендата, Св. Варвара се е родила в днешните български земи, в с. Елешница, наричано по..

публикувано на 04.12.21 в 07:15