Днес Българското национално радио чества 87-та си годишнина. По традиция в Деня на радиото – 25 януари, ще станат ясни и носителите на наградата „Сирак Скитник“.
Годишното отличие на БНР е учредено през 2001 година и се присъжда за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Наградата носи името на първия директор на медията Сирак Скитник - талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик.
Дневният подкаст „България днес“, който Радио България представя на интернет страниците си на 9 езика, е номиниран за наградата за значим принос в развитието на Българското национално радио.
Подкастът „България днес“ е уникален продукт в дигиталното пространство не само с многообразието на използваните езици, но и със своето съдържание – микс от новини, теми и музика от и за България, обхващащи всички сфери от живота в страната ни – политика, икономика, култура, спорт, фолклор, традиции, история, туризъм и др. Над създаването му работи екип от талантливи репортери и редактори, които подбират най-актуалните и интересни теми, свързани с България, адаптират ги за чуждоезикова аудитория и представят висококачествен продукт, отговарящ на най-високите професионални стандарти за обективност, завършеност и достоверност на информацията.Другите две номинации за голямата награда „Сирак Скитник“ са на информационния лидер - програма „Хоризонт“ на БНР, за отразяването на изборите през 2021г. и пандемията с Covid-19. Номинирана в тази категория е и напусналата ни безвреме Галя Траянова -главен продуцент и изпълняващ длъжността директор на дирекция „Музикална къща БНР“, чиято любов и отдаденост на музикалните състави на Радиото доведоха до успешното реализиране на стотици концерти, записи и награди за творческите им успехи.
Тази година, през февруари, многоезичната програма на общественото радио ще навърши 86 години. Създавайки висококачествена журналистическа продукция в текст, звук и картина с информация за и от България на десет езика /български, английски, немски, руски, френски, испански, турски, гръцки, сръбски, албански/, Радио България е без аналог в медийното пространство. Доказателство за това са и номинациите за годишните награди на медията. Сред десетимата предложени за индивидуалното отличие за радиожурналистика тази година е и Венета Николова – автор на някои от най-четените публикации на Радио България за туризъм, иновации, уникални археологически открития и човешки съдби.
Венета има специален афинитет към изследване на малко познати места и на любопитни явления, за които разказва в своите аудио и видео репортажи, поместени на страниците ни.
12 са номинациите за колективната награда „Сирак Скитник“ за радиопредаване, мултимедиен или музикален проект на БНР. Една от тях е и за продукцията „Родина зад граница“, в която Радио България има съществен принос. Става въпрос засъвместна рубрика и подкаст на Програма „Хоризонт“ и Радио България, замислен като публичен форум за среща с представители на българските общности зад граница и с чужденци, избрали България за свой временен или постоянен дом.
Кои ще бъдат носителите на наградите „Сирак Скитник“ ще стане ясно на тържествена церемония тази вечер в Първо студио на БНР, специален гост на която ще бъде вицепрезидентът Илияна Йотова.
Повече за началото на радиоразпръскването в България ще научите от публикацията „Музеят за история на радиото разказва…“ от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена КаркалановаНакъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст у нас?- за всичко това ще говорим в „България днес“ на 19 ноември. И още – колко щедри са били..
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от първия свободен митинг в страната ни преди 35 години и днешните искания на гражданското общество?..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на българските училища "Кирил и Методий" в Париж и "Надежда" в градовете Сен Назер и Рен. Доц. Спас Ташев от БАН ще ни каже в кои..
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст..