Слушайте!

Писано яйце за Великден

Умението на българина да трансформира традициите е създало цяла поредица обреди, с които посрещаме Великден. По нашите земи религиозният празник не заменя изцяло пъстрите езически обичаи, с които посрещали пролетта. Някои от тях запазват..

публикувано на 19.04.14 в 08:00
Лазарките посещават всички къщи на селището и наричат за здраве и плодородие. Описвайки символичен кръг, в края на обиколката те задължително се връщат там откъдето са тръгнали.

„Играли са куклици…”

Връбница е другото име на народния празник Цветница. С върба християни и католици са заменили палмовите клони, с които в Йерусалим посрещнали Христос седмица преди да го разпънат на кръста. Дървото има двузначна символика в нашата традиция, но..

публикувано на 12.04.14 в 08:00
Хитър Петър, худ. Илия Бешков

„Лъжа корен не хваща”

Няма морално-етична система по света, която да одобрява лъжата. В същото време всички продължават да лъжат – от малки до големи. И ако при децата съществува понятието „невинна лъжа”, то възрастните са намерили оправдание в „благородната лъжа”. Има ли..

публикувано на 01.04.14 в 08:00

На Благовещение в Архитектурно-етнографския комплекс „Етъра” гонят злите сили с магически ритуали

Благовещение е един от големите ни народни празници. От този ден се вярва, че природата се събужда от зимния си сън – прелетните птици долитат отново, идват самодивите и змейовете. Изпод земята изпълзяват змиите, гущерите и всички земни твари...

публикувано на 24.03.14 в 13:38
Благовещение с мартеница. Стенопис от външната стена на църквата в Осеновлашкия манастир „Седемте престола”.

За празника Благовещение и тайната на Непорочното зачатие

Защо Богородица се изобразява предяща в момента, в който получава Благата вест, с каква фолклорна символика е обгърнат един от най-важните християнски празници… В православния календар Благовещение е на 25 март. Денят, в който архангел Гавриил донася..

публикувано на 23.03.14 в 08:00

„Очи пълни, ръце празни”: представи и вярвания за окото в българския фолклор

Като основен орган на зрението, окото логично се свързва с идеята за познание, наблюдателност и внимание. Фразата „ Държа някого под око ” означава, че следя внимателно неговите действия, а „ Отваряй си очите на четири ” е препоръка за повишено..

публикувано на 12.03.14 в 15:52
За заричането са необходими чаша вино и обреден хляб. Стопанката на дома приготвяла прясна пита.

„Нека ти е здраве!” – как се прави заричане и в какви случаи помага

Осъзнали неразрушимото единство на материално и нематериално още преди векове, хората по нашите земи прилагали различни методи за защита и лечение. Извършвани в света на видимото, те трябвало да осигурят закрилата на невидимите сили. Сред тях са..

публикувано на 06.03.14 в 11:29

Цял свят обличат, а все голи ходят: фолклорни образи и вярвания за ръцете

Както повечето части от човешкото тяло, ръката не е просто орган, а образ и символ, който носи определени значения в традиционната култура. Ръката различава човека от животните и му позволява да се труди: да обработва земята, да отглежда „стоката” си,..

публикувано на 27.02.14 в 13:40
Месилня от Ослековата къща, I ет. Копривщица, 1856 г.

„Оттук бряг, оттам бряг, по средата – бял сняг” – нощвите, част от магическото пространство в старинния български дом

Хлябът и виното са толкова чисти, че никакво зло не може да наруши тяхната святост. Те служат за комка – т.е. за причастяване. С хляб и вино магия не може да се направи. Тези думи трябва да си припомняме винаги когато говорим за многобройните..

публикувано на 19.02.14 в 15:57

Отново за любовта

Макар и да присъства навсякъде, за любовта няма специално отредена дата във фолклорния календар. Затова пък има легенди, поверия и строги морални правила, посветени на нея. Макар и неписани, а предавани през поколенията, тези правила имали силата на..

публикувано на 14.02.14 в 08:10