Eмисия новини
от 12.00 часа

Rreth vetive të baltës shëruese ose “arit të zi” të Pomorie

Balta limane e nxjerrë nga liqeni Pomorie ka një histori mijëravjeçare. Të dhënat e para për fenomenin natyror dhe vetitë e tij shëruese datojnë në vitin 547 para Krishtit. Trakët e quajtën atë “Liqeni i Shenjtë i Tri Nimfave”. Në ditët e..

07.08.23 12:10 |

SHBA do të bashkëpunojë më ngushtë me Bullgarinë, Moldavinë, Gjeorgjinë, Ukrainën dhe Rumaninë

SHBA planifikon të thellojë bashkëpunimin e saj me Bullgarinë, Moldavinë, Gjeorgjinë, Ukrainën dhe Rumaninë. Kjo duket qartë nga Ligji i Sigurisë së Detit të Zi (Black Sea Security Act)i prezantuar në Kongresin e SHBA. Në dokument thuhet se prioritet..

03.08.23 18:26 |
Rumen Radev

Vetoja e presidentit mbi Ligjin Gjyqësor u anashkalua

Komisioni ligjor hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev për ndryshimet në Ligjin e Gjyqësorit. Pa debat, me 13 vota, u tejkaluan kundërshtimet e kreut të shtetit. BSP votoi kundër, dhe përfaqësuesi i “Ka një popull të tillë” (ITN) u abstenua...

03.08.23 18:12 |
Mihaill Ekimxhiev

Poshtërimi i dinjitetit njerëzor gjithashtu duhet të dënohet

Avokati Mihaill Ekimxhiev u kërkoi përfaqësuesve të popullit që urgjentisht të kriminalizojnë veprimet që synojnë poshtërimin e dinjitetit njerëzor. Për shkak të rastit me vajzën 18-vjeçare nga Stara Zagora, deputetët ndërprenë pushimet për të..

03.08.23 10:49 |

Mijëra njerëz po protestojnë në të gjithë vendin për shkak të vajzës së torturuar 18-vjeçare

Në më shumë se 40 qytete të vendit nisi një protestë kombëtare për shkak të dhunës ndaj një vajze 18-vjeçare. Një muaj më parë ajo u sulmua dhe u keqtrajtua në shtëpinë e saj dhe për këtë akt akuzohej shoku i saj 26-vjeçar Georgi Georgiev. Në..

31.07.23 18:49 |
Rumen Radev

Rumen Radev i bëri thirrje shoqërisë që të jetë vigjilent ndaj orvatjeve kundër lirisë dhe demokracisë

Banalizimi i tezave dhe veprimeve fashiste në muajt e fundit është alarmant, tha presidenti Rumen Radev para gazetarëve. Ai e dha si shembull agresionin në rrjetet sociale dhe përgatitjen e listave të gazetarëve jo të besueshëm. “Intelektualët..

31.07.23 15:41 |

Parlamenti vendosi ndërprerjen e koncesionit “Rosenec” nga “Llukoill”

Me debate të mprehta parlamenti vendosi tërheqjen e koncesionit të portit Rosenec nga “Llukoill Neftohim Burgas” me procedurë të përshpejtuar. Kjo është bërë me ndryshimet e miratuara në Ligjin për Kontrollin e Zbatimit të Masave Kufizuese në..

21.07.23 17:16 |
Nikollaj Denkov

Deri në vjeshtë, Bullgaria duhet të plotësojë detyrimet e saj për Shengenin

Vazhdon pjesëmarrja e kryeministrit Nikollaj Denkov në samitin BE-Amerika Latine në Bruksel. Në kuadrin e tij ai foli me kryeministrin holandez Mark Rjute dhe kancelarin austriak Karl Nehamer. Pritet që në shtator të bëhet e qartë se çfarë mandati për..

18.07.23 09:44 |
Ljubço Georgievskit

Prokuroria maqedonase akuzon një bullgar se citoi Ivan Mihajllov

Më 14 korrik në Manastir është e caktuar seanca e parë e procesit kundër Ljubço Georgievskit, kryetar i Shoqatës së Qendrës Kulturore “Ivan Mihajllov”. Ai akuzohet për shpërndarje elektronike të materialeve raciste dhe ksenofobike dhe tashmë u mor në..

14.07.23 11:32 |

Fati i referendumit për euron mbetet i paqartë

Shumica në Kuvendin Popullor, e përfaqësuar nga GERB-SDS, PP-DB dhe DPS, hodhi poshtë propozimin e Komiteti nismëtar i qytetarëve për të mbajtur një referendum kombëtar për ruajtjen e levës bullgare si monedhë e vetme kombëtare për 20 vitet e ardhshme...

12.07.23 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна