Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria nuk do të lejojë ngjarje masive që justifikojnë aktet terroriste

Foto: BGNES

Lidhur me rastet e shpeshta të përdorimit të gjuhës së urrejtjes, përfshirë thirrjet për veprime radikale mbi bazë fetare dhe etnike, si islami radikal në rrjetet sociale, prokuroria deklaron se do të jetë e pakompromis në ushtrimin e kompetencave të saj për të garantuar rendin publik dhe sigurinë. Çdo thirrje për veprime radikale dhe dhunë dhe mbajtjen e ngjarjeve të parregulluara janë në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet, dhe autorët do të përgjigjen penalisht për predikim të urrejtjes në baza fetare dhe për propagandë për luftë, theksojnë nga institucioni. Nga aty po ashtu theksojnë se nuk duhet lejuar asnjë ngjarje masive që do të shkaktonte thirrje për dhunë dhe do të justifikonte kryerjen e akteve terroriste dhe krimeve të luftës.


Më shumë nga rubrika

Rreth gjysma e bullgarëve nuk presin që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë, 30.7% e bashkatdhetarëve tanë presin që lufta të përfundojë deri në fund të vitit dhe 49.9% nuk ​​presin që ajo të përfundojë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të “Gallup International” për..

botuar më 24-02-24 12.35.MD

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD