Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev paditi Gjykatën Kushtetuese për Ligjin për Tokat Bujqësore

Rumen Radev
Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev paditi Gjykatën Kushtetuese për ndryshimet në Ligjin për mbrojtjen e tokave bujqësore, të vendosura me ndryshimet në Ligjin për energji nga burimet e ripërtëritshme, me të cilat ai nuk pajtohet. Ndryshimet heqin pothuajse të gjitha kufizimet për vendosjen e instalimeve të energjisë ripërtëritëse në tokën e punueshme, gjë që krijon rrezikun e ndërtimeve të pakontrolluara në zona bujqësore dhe kullota cilësore të çdo lloj objekti të prodhimit të energjisë të erës, diellore, hidroelektrike, gjeotermale apo energjia nga biomasa dhe biokarburante. Sipas presidentit, kjo bie ndesh me Kushtetutën, sipas së cilës toka është pasuria kryesore kombëtare dhe toka e punueshme përdoret vetëm për qëllime bujqësore.


Më shumë nga rubrika

Foto: facebook.com/VassilTerzievZaSofia

Flamuri ukrainas do të vazhdojë të valëvitet para Bashkisë së Kryeqytetit

Në një takim me Olesja Ilashçuk, ambasadoren e Ukrainës në Sofje, i thashë se flamuri ukrainas do të valëvitet në bashki së bashku me flamujt bullgarë dhe evropianë, ndërsa burrat dhe gratë ukrainase mbrojnë vlerat tona evropiane dhe mënyrën e..

botuar më 24-02-23 11.11.PD
Nënpresidentja e Bullgarisë Ilijana Jotova u takua me ambasadorin e ri të Kosovës, Shkëlqesia e tij Haxhi Bajraktari

Ambasadori i Kosovës Haxhi Bajraktari falënderoi shtetin bullgar për qëndrimin e tij konsistent në mbështetje të paqes

Nënpresidentja e Bullgarisë Ilijana Jotova u takua në Presidencë me ambasadorin e ri të Kosovës në vendin tonë, Shkëlqesia e tij Haxhi Bajraktari , njoftoi zyra për media e institucionit. Ndër temat kryesore të bisedës ishin garantimi i paqes dhe..

rinovuar më 24-02-21 6.46.MD

Ministritë e brendshme të Bullgarisë dhe të Kosovës po zhvillojnë bashkëpunim

Zëvendësministrja e Punëve të Brendshme, Ivelina Dundakova, është për një vizitë pune dyditore në Kosovë. Ajo u takua me homologun e saj Bardil Dobra. Mikpritësi u raportoi të ftuarve se ka një shkëmbim informacioni midis policisë së dy vendeve dhe..

botuar më 24-02-21 12.41.MD