Eмисия новини
от 09.00 часа

Grupi “Tangra” prezanton një version të ri të këngës “Dashuria pa të cilën nuk mund të jetojmë”

I formuar në vitet 70-të të shekullit të kaluar, grupi rrok “Tangra” kaloi nëpër faza dhe stile të ndryshme krijuese dhe për një periudhë të caktuar në përbërjen e tij përfshiheshin jo pak interpretues të njohur. Në vitin 2020, muzikantët njoftuan..

25.07.22 13:08 |

Për njeri tjetrin

Këngëtari i ri Atanas Kateliev së fundi prezantoi videon e këngës “Për njeri tjetrin”. Ajo është nga albumi i tij i parë që doli në tregun muzikor në vitin 2021. Atanas në fakt për nga arsimi është inxhinier - ai u diplomua për automatizim, dhe..

18.05.22 12:45 |

Maestro Najden Todorov: Njeriu kudo mund të krijojë çudira

Filarmonia e Sofjes do të mbajë një koncert në sallën e Vjenës Musikverein. Në programin e Orkestrës Simfonike Kombëtare nën drejtimin e dirigjentit Najden Todorov është suita groteske  “Xha Ganjo” nga klasiku bullgar  Veselin Stojanov dhe..

17.05.22 09:24 |

Festivali “Me këngët e Kiçka Savovës” mbledh edhe njëherë muzikantë të përzemërt popullorë

Festivali “Me këngët e Kiçka Savovës” është një nga ngjarjet më të shquara folklorike në vendin tonë. Zhvillohet në fshatin Slladun, të vendosur në skajin juglindor të vendit tonë, fare afër kufirit me Republikën e Turqisë. Po vjen edicioni i..

30.04.22 10:55 |

Anzhela Todorova nga Vjena: Muzika është një mike që është gjithmonë me mua

Ajo është studente në Universitetin Shtetëror të Muzikës dhe Arteve Skenike në Vjenë (MDW) dhe bën studime në klasën e pianistes me famë botërore Lilya Zilberstein. Luan në piano me pasion, mjeshtëri dhe përkushtim. Thotë për vetveten se është..

04.03.22 07:15 |
Stromae

Zëra bullgarë në këngën më të re të artistit belg Stromae

Kënga “Ferri” e muzikantit të njohur belg Stromae u realizua me Trion e Këngëve Popullore Bullgare “Orenda”. Formacioni u krijua nga bashkudhëtarja jonë Stefka Miteva, e cila prej vitesh jeton në kryeqytetin francez Paris. Ajo jo vetëm që është një..

22.02.22 07:15 |

Bellosllava – 22 vjet në skenë

Grupi, me të cilin këngëtarja xhaz Bellosllava e nisi karrierën e saj, quhet “Trip”. Ajo e krijoi atë bashkë me kolegë të saj nga Republika e Maqedonisë së Veriut, bashkëstudentë nga Akademia Kombëtare e Muzikës “Panço Vlladigerov”. Para kësaj..

18.02.22 11:50 |

Nisma bamirëse “Krishtlindjet Bullgare” mbështet për të 19-tën herë fëmijët në nevojë

Muzikantë të dashur bullgarë, gazetarë dhe sportistë të famshëm dolën në skenën e Teatrit Popullor “Ivan Vazov” për të mbështetur edicionin e nëntëmbëdhjetë të nismës bamirëse “Krishtlindjet bullgare”. Iniciativa mbahet nën patronazhin e kreut të..

26.12.21 10:38 |

Rosen Genkov: "Kurrë mos lejoni që të thahet rrënja e traditës”

Rosen Genkov është një muzikant i shquar në artin tonë tradicional bashkëkohor. Ai ka lindur në Sofje dhe akoma si fëmijë i njeh këngët e krahinës shope dhe mënyrën e interpretimit në fshatrat e afërta Kokaljane dhe Pançarevo (sot..

14.12.21 07:15 |

“Muza” nga “Shqisat” e muzikantit Angell Djullgerov

“Në mesin e vitit 2019, u shfaqën nja dhjetë këngësh, të cilat vendosa t’i lë në “formë të papërpunuar” dhe t’i mbledh në një album” - tha në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Angell Djullgerov, duke prezantuar këngën “Muzë” në..

09.12.21 13:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна