Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Opera e qytetit Stara Zagora prezantoi “Zërat e Shqipërisë”

Foto: operasz.bg

Pesë muzikantë të njohur shqiptarë - violinistët Abigeila Voshtina dhe Visar Kuçi, Herida Duro - violë, Mario Guralumi - violonçel dhe sopranoja Besa Llugiqi, prezantuan para publikut të qytetit Stara Zagora veprat më domethënëse të kulturës shqiptare, këngët tradicionale urbane dhe popullore, si dhe muzikë bashkëkohore në koncertin “Zërat e Shqipërisë”.

Koncerti u mbajt në mbrëmjen e gjashtë të Festivalit të Artit të Operës dhe të Baletit dhe u prit me duartrokitje nga publiku, transmeton BTA. Të ftuar specialë në aktivitetin muzikor ishin ambasadorët e Shqipërisë dhe Kosovës. Ky është koncerti i parë me muzikë shqiptare që mbahet në skenën e Operës së Stara Zagorës, në kuadër të festivalit, i cili për të shtatin vit radhazi prezanton një ansambël dhomash nga Ballkani.


Më shumë nga rubrika

“Kavall Park” – historia e jashtëzakonshme e rrugës për në Bullgari të një amerikani me origjinë ruse

"Uroj që edhe më shumë bullgarë të fillojnë të vlerësojnë kulturën dhe vendin e tyre pa pritur që të huajt t'i vlerësojnë më parë". Fjalët janë të Alexander Eppler - një amerikan me origjinë ruse që e quan veten bullgarofil. Këtë ai e dëshmoi me gjithë..

botuar më 24-03-04 10.10.PD

Një ekspozitë tregon për bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI

Ekspozita “Bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI” hapet sot, 1 mars në orën 15:30 në galerinë “Qershia e vjetër” në fshatin Razhdavica të rrethit të Kjustendilit. Fokusi është në të kaluarën dhe të tashmen e bullgarëve, të cilët..

botuar më 24-03-01 5.05.PD
Rene Karabash

Ka një interes të madh jashtë vendit për romanin "Burrnesha" të artistes bullgare Rene Karabash

Romani i Rene Karabash - "Burrnesha" korr suksese në Francë dhe Amerikë. Në fund të vitit 2023, përkthimi në frëngjisht i librit fitoi çmimin e përkthimit të Klubit Francez PEN. Përkthimi në anglisht, i bërë nga Izidora Angel, fitoi çmimin për..

botuar më 24-02-26 8.05.PD