Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një rrugicë qendrore dhe një monument në Plovdiv do të ruajnë kujtimin e muzikantit legjendar të xhazit Milço Leviev

Foto: Ani Petrova

Me rastin e festimeve të 85 vjetorit të lindjes së muzikantit dhe kompozitorit të xhazit me famë botërore Milço Leviev, i cili kohë më parë u largua nga ne, një rrugicë e veçantë në Plovdiv do të pagëzohet me emrin e tij. Ndodhet në kodrën e famshme Sahat Tepe, në zemër të Plovdivit. Në këtë zonë nuk ka asnjë ndërtim banimi apo ndërtim tjetër, ndaj ndryshimi nuk krijon asnjë shqetësim administrativ. Administrata bashkiake ka identifikuar hapësirën rreth shatërvanit ekzistues, i cili me shtimin e ndriçimit të duhur mund të shndërrohet në një skenë të vogël për koncerte në ambient të hapur.

Kështu, hapësira e caktuar do të tërheqë dashamirët e xhazit dhe do të bëhet një emblemë e re e Qytetit nën kodra. Do të përcaktohet një vend edhe për krijimin e monumentit të xhazmanit legjendar bullgar. Ideja e parë ishte që monumenti të paraqiste Milço Leviev si një figurë të ulur duke luajtur në piano, në madhësinë reale. Në konkurs do të ftohen skulptorët e Plovdivit, të cilët do të transformojnë për breza me rradhë shpirtin dhe kujtesën e xhazmanit të famshëm.

Përpilues: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Ekspozita multimediale për Sirak Skitnik e BNR-së po viziton Bratisllavën

Më 22 shkurt në Bratisllavë do të prezantohet ekspozita virtuale “Të pyesim Sirakun – 140 vjet nga lindja e Sirak Skitnik”. Ekspozita, një punë e profesorit të Akademisë Kombëtare të Arteve, Prof. Bojan Dobrev si dhe një ekip nga programi Hristo Botev,..

botuar më 24-02-22 7.20.PD

Margarita Stojkova fitoi çmimin e “Yllit në Ngritje” të Berlinales

Margarita Stojkova është ndër dhjetë yjet në ngritje të Berlinales. Ajo u nderua në festivalin prestigjioz të filmit evropian për rolin e saj në filmin e Jana Titova "Diada". Çmimi është nën programin “Shooting Stars” (Yje në ngritje) të organizatës..

botuar më 24-02-20 4.20.MD

Fëmijë bullgarë nga vende të ndryshme konkurrojnë në lexim në gjuhën bullgare

Një grup prindërish nga qyteti gjerman Koblenz janë arsyeja e themelimit të shkollës bullgare të së dielës "Bukvar" në qytet. Që nga viti 2021, tashmë është pjesë e listës së shkollave bullgare të së dielës jashtë vendit, të hartuar nga Ministria e..

botuar më 24-02-20 7.00.PD