Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

100 vjet nga lindja e kompozitorit bullgar Petër Stupell

Petër Stupell
Foto: ubc-bg.com

Më 27 prill të vitit 1923 në Sofje lindi kompozitori Petër Stupell. Ai vazhdoi traditën familjare të muzikantëve profesionistë - studioi piano që në moshë të re dhe u diplomua në Akademinë Shtetërore të Muzikës “Panço Vlladigerov” si student i pianos i Prof. Andrej Stojanov dhe i kompozimit në kurset e kompozicionit (departamenti i ardhshëm i kompozicionit) nën drejtimin e Prof. Panço Vlladigerov. Fama e hershme si pianist dhe kompozitor i shkëlqyer, i ndihmoi pas diplomimit të specializojë piano dhe kompozim në Akademinë e Muzikës “Ferenc List” në Budapest.

Fillimi i rrugës së tij profesionale lidhet me Redaksinë e Programeve për Fëmijë të Radio Sofjes.

Petër Stupel është autor i një sërë këngësh të njohura për fëmijë, ndër të cilat më me popullaritet janë “Lepuri i bardhë” dhe “Unë jam Gjumi”. Këngën e fundit e krijoi së bashku me Dimitër Nikollov Spasov për programin televiziv “Natën e mirë, fëmijë” në Televizioni Kombëtar Bullgar.

Krijimtaria e tij përfshin edhe vepra klasike, muzikë për filma, por edhe shumë këngë zbavitëse që u kthyen në hite.

Kompozitorin Petër Stupel do ta kujtojmë me këngën “Takime të vona” sipas muzikës së tij dhe tekstit të Petër Karaangov, interpretuar nga Maria Nejkova dhe Mihaill Bellçev. Kjo këngë fitoi çmimin e parë të Orfeut të Artënë vitin 1969.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Nderojmë kujtimin e Shën Serafimit të Sofjes

Në kishën ruse "Shën Nikollaj Mirlikijski” u nderua solemnisht kujtimin e Shën Serafimit të Sofjes. Shërbesa u kryesua nga Peshkopi i Melnikut Gerasim në bashkëpunim me kreun e kishës At Vlladimir Tishçuk dhe priftërinj nga kishat ortodokse bullgare..

botuar më 24-02-26 3.52.MD

151 vjet nga vdekja e Vasill Levskit

Më 19 shkurt mbushen 151 vjet nga vdekja e Vasill Levskit. Të shumta janë veprat popullore kushtuar Apostullit të Lirisë Bullgare. Në fondin e pasur të Radios Kombëtare Bullgare (BNR) ruhen një sërë këngësh të cilat na e mbajnë të gjallë..

botuar më 24-02-19 5.05.PD

16 vjet Kosova e pavarur

16 vjet kaluan nga ai 17 shkurt i vitit 2008 kur Kosova u bë shteti më i ri në botë. Kjo ndodhi pasi shumica e deputetëve të Kuvendit të Kosovës dhe Presidenti i atëhershëm Fatmir Sejdiu shpallën  Deklaratën e Pavarësisë së Kosovës. Më 15 qershor të..

botuar më 24-02-17 5.05.PD