Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grupi “Tangra” prezanton një version të ri të këngës “Dashuria pa të cilën nuk mund të jetojmë”

Foto: Facebook / @Tangra

I formuar në vitet 70-të të shekullit të kaluar, grupi rrok “Tangra” kaloi nëpër faza dhe stile të ndryshme krijuese dhe për një periudhë të caktuar në përbërjen e tij përfshiheshin jo pak interpretues të njohur. Në vitin 2020, muzikantët njoftuan se po përgatisnin një album të ri.

Një vit më vonë, Konstantin Markov (themeluesi i grupit) u largua nga kjo botë. Pavarësisht humbjes së rëndë, “Tangra” vazhdon aktivitetin e saj.

Nga poeti Aleksandër Petrov mësuam se pak ditë më parë u realizua versioni i ri i këngës së preferuar të brezave bullgarësh “Dashuria pa të cilën nuk mund të jetojmë”. Aleksandër është autor i tekstit, muzika është e Boris Karadimçevit, aranzhimi është i Dani Gançev (tastierë), Borisllav Mudollov (Bobi Kosatkata, vokal), Ivo Çallëkov (kitarë). Në regjistrim marrin pjesë edhe Stefan Popov (bateri), Valeri Grigorov (bas kitarë).

Përpilues: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: Facebook / @Tangra

Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të prezantohet në Festivalin Botëror të Kulturave në Uashington

Edicioni i katërt i Festivalit të Kulturës Botërore këtë vit mbahet nga data 29 shtator deri më 1 tetor në Uashington, të SHBA-së. Veprimtaria organizohet nga Fondacioni “Arti i të Jetuarit” me themelues Gurudev Shri Shri Ravi Shankar - një udhëheqës..

botuar më 23-09-29 4.22.MD

Teodosij Spasov dhe kuinteti i tij vizitojnë bullgarët në SHBA

“Teodosij Spasov Folk Quintet” ndodhet në turne në SHBA dhe Kanada. Ftesa është nga Ambasada e Bullgarisë në SHBA, me rastin e 120 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve . Koncertet në periudhën 24 shtator – 6..

botuar më 23-09-26 3.20.MD
Foto: Kori popullor i grave

Kori "Zërat bullgarë - Engjëjt" fillon një turne evropian

Kori popullor i grave "Zërat bullgarë - Engjëjt" nis sot, 21 shtator, një turne evropian. Koncerti i parë është sonte në Hoofdorp të Holandës, në orën 20:15 me orën lokale. Pas kësaj do të ketë koncerte në Heerlen më 22 shtator, në Herford më 23..

botuar më 23-09-21 5.52.MD