Programi i ditës

MË THUAJ...

MË THUAJ...Rubrika “Më thuaj...” na takon me bullgarët nga afër dhe nga larg. Për titullin e saj janë përdorur radhët e para të himnit të emigrantëve – “Më thuaj o re e bardhë”, një vjershë eshkrimtarit, poetit dhe përkthyesit të njohur bullgar Ran Bosilek. Sot mbi 2 mln bullgarë janë diku në botë – ata jetojnë, punojnë, kujdesen për fëmijët e tyre dhe e “ndërtojnë” Bullgarinë e vet larg kufijve të saj. Tregimet dhe bisedimet me ta dhe për ta provokojnë mallëngjim dhe ndenja atdhedashëse, shkaktojnë nostalgji dhe trishtim për mëmëdheun...

Ekipi i Radio Bullgarisë e krijoi këtë rubrikë me shumë dashuri, duke menduar për bullgarët dhe kulturën bullgare larg atdheut... që të tregojë për gëzimet dhe vështirësitë, për sukseset dhe vendimet e rëndësishme në jetën e bashkatdhetarëve tanë në mbarë botën.

Do të gëzohemi në qoftë se ju i vazhdoni historitë e atyre me të cilat ju takojmë dhe për të cilët ju tregojmë!

Mund të na shkruani në postën tonë elektronike: radiobulgaria@bnr.bg

Borjana Vencisllavova

Borjana Vencisllavova me një tregim artistik për luftën para luftës

“Ajo që po ndodh në Ukrainë është një makth i plotë, fryt i një mendjeje jo të shëndetshme”, kështu nisi biseda jonë me Borjana Vencisllavovën, një artiste që angazhon fuqishëm krijimtarinë e saj me ekzistencën njerëzore në çdo aspekt të mundshëm...

botuar më 22-03-14 12.52.MD
Antoaneta Coneva dhe Kirill Vëllçev

Është duke u zhvilluar një program për mbështetjen e mediave bullgare jashtë vendit

Për herë të parë Bullgaria do të ketë një program për mbështetjen e mediave bullgare jashtë vendit. Këtë e njoftoi Antoaneta Coneva, kryetare e Komisionit Parlamentar mbi Politikat për Bullgarët Jashtë Shtetit gjatë kohës së online takimit,..

botuar më 22-03-12 11.25.PD

Çfarë do të thotë të bëhesh nënë jashtë atdheut

Të ndërtosh jetën tënde në një vend të ri dhe të ndryshëm është gjithmonë një sfidë. Ajo është edhe më e madhe për një grua e cila është gjendur me dhunë në një situatë të tillë, një sfidë, me të cilën u përballën mijëra gra ukrainase që nga 24..

botuar më 22-03-08 9.32.PD

Anzhela Todorova nga Vjena: Muzika është një mike që është gjithmonë me mua

Ajo është studente në Universitetin Shtetëror të Muzikës dhe Arteve Skenike në Vjenë (MDW) dhe bën studime në klasën e pianistes me famë botërore Lilya Zilberstein. Luan në piano me pasion, mjeshtëri dhe përkushtim. Thotë për vetveten se është..

botuar më 22-03-04 7.15.PD

Fëmijët bullgarë në mbarë botën presin që Gjysha Marta të sjellë kryesisht paqe

Edhe këtë vit fëmijët bullgarë në mbarë botën nuk e thyen traditën e përgatitjes së martenicave (veroreve) për 1 marsin. Zakonisht, punëtoritë e improvizuara të martenicave hapin dyert e tyre në shkollat bullgare të së dielës jashtë vendit...

botuar më 22-03-01 3.22.MD
Ivan Abazher

Bullgarët në Krime – të harruar, por duke mos e harruar Bullgarinë

Gadishulli i Krimesë ndodhet pranë zonave të konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës. Ky ishte shkasi që Radio Bullgaria të kontaktojë Ivan Abazherin, kryetar i Autonomisë Rajonale Nacional-Kulturore Bullgare në Republikën e Krimesë "Paisij..

botuar më 22-02-28 1.27.MD

Maria Krumova krijon art nga lulet dhe luan muzikë folklorike bullgare

Maria Krumova është një nga të paktat bullgare që niset në ishull jo për të ndjekur ëndrrën e emigrantit, por për dashuri. Gjatë dy viteve të qëndrimit të saj atje ajo ka përjetuar akoma dashuri të mëdha – ndaj luleve në pallatet aristokratike,..

botuar më 22-02-27 11.45.PD

Darko Anaçkov: Midis 3 dhe 4 mijë është numri real i bullgarëve në qytetin serb Vranja

“Bullgarët në Serbi ngadalë por me siguri çlirohen nga frika e së kaluarës” – thekson Darko Anaçkov, kryetar i Qendrës Bullgaro-Serbe në Vranja. Në një intervistë për gazetën vendore “Danas” ai kujton, se të drejtat e pakicave kombëtare në Serbi..

botuar më 22-02-25 7.15.PD

Tome Blazheski nga Ohri: Ëndërrojmë të përfshihemi në Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë së Veriut

“Është shumë e vështirë të jesh bullgar në Maqedoninë e Veriut”. Këtë e tha Tome Blazheski, kryetar i shoqatës më të re të shtetasve maqedonas me identitet bullgar “Mbreti Boris III” në Ohër. Në sfondin e dinamikës së re të demonstruar nga..

botuar më 22-02-22 3.35.MD

Fëmijët bullgarë në Vjenë krijuan një libër në internet për Vasill Levskin

“Për Vasill Levskin me dashuri”. Me këtë libër të vogël fëmijët nga shkolla bullgaro-austriake “Shenjtorët Kirill dhe Metodij” në Vjenë ndajnë mendimet e veta më të pastra për Apostullin e lirisë bullgare - “djali me sytë bojë qielli, i cili ka..

botuar më 22-02-18 7.15.PD