Programi i ditës

MË THUAJ...

MË THUAJ...Rubrika “Më thuaj...” na takon me bullgarët nga afër dhe nga larg. Për titullin e saj janë përdorur radhët e para të himnit të emigrantëve – “Më thuaj o re e bardhë”, një vjershë eshkrimtarit, poetit dhe përkthyesit të njohur bullgar Ran Bosilek. Sot mbi 2 mln bullgarë janë diku në botë – ata jetojnë, punojnë, kujdesen për fëmijët e tyre dhe e “ndërtojnë” Bullgarinë e vet larg kufijve të saj. Tregimet dhe bisedimet me ta dhe për ta provokojnë mallëngjim dhe ndenja atdhedashëse, shkaktojnë nostalgji dhe trishtim për mëmëdheun...

Ekipi i Radio Bullgarisë e krijoi këtë rubrikë me shumë dashuri, duke menduar për bullgarët dhe kulturën bullgare larg atdheut... që të tregojë për gëzimet dhe vështirësitë, për sukseset dhe vendimet e rëndësishme në jetën e bashkatdhetarëve tanë në mbarë botën.

Do të gëzohemi në qoftë se ju i vazhdoni historitë e atyre me të cilat ju takojmë dhe për të cilët ju tregojmë!

Mund të na shkruani në postën tonë elektronike: radiobulgaria@bnr.bg

"Jo luftës" bën thirrje Festivali i Pashkëve në Bosilegrad

Pjesëmarrës, miq dhe të ftuar nga Moldavia, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Bullgaria pret Festivali Ndërkombëtar i Pashkës për Fëmijë në Bosilegrad, i cili është bërë traditë për Krahinat Perëndimore . Që nga zanafilla e vet gjatë vitit 1994 e..

botuar më 22-04-22 7.25.PD

Bullgarët në Moldavi shpresojnë se e ardhmja evropiane e vendit do të ndihmojë në ruajtjen e traditave të tyre

Si perspektiva evropiane në Moldavi do të kontribuojë për ruajtjen e traditave bullgare në rajonin e Taraklias , i banuar kryesisht nga bullgarë etnikë – këndvështrime dhe pikëpamje të ndryshme u shprehën nga pjesëmarrësit në konferencën "Zërat..

botuar më 22-04-21 10.05.PD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Jotova bëri thirrje për ruajtjen e Universitetit në Taraklia

Nënpresidentja Ilijana Jotova hapi konferencën online "Zërat bullgarë për Evropën" të bullgarëve në Taraklia. Në shekullin e 21-të, Evropa është përsëri në luftë. Unë dua që BE të jetë një lider më i madh, për të parandaluar luftërat, për të..

botuar më 22-04-19 12.03.MD

Duan të optimizojnë dhënien e shtetësisë për bullgarët е diasporës

Zbatimi i ligjit për shtetësinë bullgare duhet të çojë në integrimin e përhershëm në Bullgari të përfaqësuesve të bashkësive të mëdha historike bullgare jashtë vendit. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në takimin e punës për politikën e..

rinovuar më 22-04-11 5.14.MD

Daniella Atanasova-Lineva u bë pediatre e vitit në Amerikë

Si fëmijë e vogël, ajo i ka trajtuar kukullat në spitalin e saj, e ulur në një pemë-aty ajo ka vënë injeksionet me hala pishe dhe u ka dhënë përzierje magjepsëse, të përbëra prej luleve dhe baltës. Me rritjen kujdeset dhe dhembshuria kanë kaluar mbi..

botuar më 22-04-07 7.20.PD
Ognjan Gavrillov

Avokati Ognjan Gavrillov me një mision të ri - të bashkojë komunitetin bullgar në Kaliforni dhe shtetet përreth

Një histori e denjë për një subjekt filmi - kështu mund ta përshkruajmë shkurt jetën e bashkatdhetarit tonë Ognjan Gavrillov, i cili u realizua me sukses jashtë shtetit. Bullgari Ognjan Gavrillov u nis për në vendin e mundësive të pakufizuara në..

botuar më 22-04-04 7.15.PD

Trashëgimtarët e kopshtarëve bullgarë në Hungari do të ndërtojnë një shtëpi të re kulturore

Një nga komunitetet më të vjetra dhe më kohezive të bullgarëve jashtë vendit ndodhet në Hungari. Karakteristike për bashkëatdhetarët tanë aty është se shumë prej tyre janë trashëgimtarë të kopshtarëve, të nisur në fillim të shekullit të kaluar..

botuar më 22-03-28 11.45.PD

80% e platformës digjitale për shkollat bullgare të fundjavës jashtë shtetit është gati

"Çanta e shpinës digjitale - Bullgaria ime" për nxënësit bullgarë jashtë vendit është pothuajse "e mbushur", kjo u raportua në një takim në shkollën bullgare "Nikolla Vapcarov" në Nikozi të Qipros. Projekti, i bashkëfinancuar nga programi..

botuar më 22-03-28 11.24.PD
George Kaish në Radion Kombëtare Bullgare

George Kaish: Moldavia është atdheu im, Bullgaria është atdheu im historik

Ai është vetëm 19 vjeç, por tashmë ka pasur një sukses serioz si drejtues i një talk show në radion Albena të Moldavisë. George Kaish është student në Bullgari për 6 muaj - ai studion për Marrëdhënie Ekonomike Ndërkombëtare në Universitetin e..

botuar më 22-03-23 10.38.PD

Shtëpia është atje, ku ke arritur të realizosh ëndrrat tuaja

Sot ju takojmë me një bullgare, e cila është një mishërimi i kësaj se nëse një person beson në ëndrrat e tij, ato me siguri do të realizohen. Megjithatë, ajo është një dëshmi e vërtetë e diçka tjetër - që vështirësitë gjatë rrugës nuk janë..

botuar më 22-03-17 7.15.PD