Programi i ditës

Emill Karamanov – kujtim për një dirigjent simpatik dhe joshës

“Emill Karamanov është një dirigjent, i cili gërsheton dhe kombinon temperamentin pasionues me tekste të sinqerta e të përzemërta dhe me një ndjenjë të hollë për masë artistike...Si një artist i vërtetë krijues, ai drejton me një dorë të shkathtë..

botuar më 21-06-16 7.15.PD

Milen Ivanov: Që të kesh të ardhme, duhet të respektosh të kaluarën....por dhe të vazhdosh përpara

“Për ne më e rëndësishmja është që të ruajmë stilin e lashtë vokal bullgar, i cili është tepër unik”-kështu Milen Ivanov, dirigjent i “Zërave të traditës” përcakton konceptin e formacionit të ri, të krijuar bashkë me fondacionin me të njëjtin..

botuar më 21-06-15 7.15.PD

Koncert “Rapsodi” i Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare do të tingëllojë në katër kontinente

Koncerti i Orkestrës Simfonike të BNR me dirigjent Mark Kadin do të transmetohet nga Aleanca Globale e Mediave “Euroradio” në Evropë, Azi dhe Amerikë. Ngjarja është më 18 qershor,në sallën e kryeqytetit “Bëllgaria”. Për adhuruesit e muzikës nga e..

botuar më 21-06-13 8.15.PD

Fillon Xhaz Festivali në Stara Zagora

Edicioni i nëntë i Festivalit Ndërkombëtar Xhaz Forum , i cili është pjesë e kalendarit kulturor të Bashkisë së qytetit Stara Zagora hapet më 10 qershor në mbrëmje. Të gjitha veprimtaritë do të mbahen në të hapur në zemrën e qytetit antik..

botuar më 21-06-10 6.55.PD

Filarmonia “Pioner” “krah për krah” me Filarmoninë e Sofjes

"Krah për krah" - kështu quhet projekti në të cilin muzikantët e dy orkestrave do të luajnë në një skenë. Ngjarja është pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të Javëve Muzikore të Sofjes. Më 8 qershor në sallën “Bullgaria” të kryeqytetit publiku do të..

botuar më 21-06-07 3.24.MD

Ljudmill Angellov: Gëzohem se jam me publikun tim të dashur bullgar

Në fillim të karrierës së tij mbresëlënëse Ljudmill Angellov fitoi një numër çmimesh nga gara prestigjioze ndërkombëtare - "Frederic Chopin" (Poloni), Palm Beach (SHBA), Piano Masters (Monte Carlo) dhe World Piano Masters Tour (Francë). Ai ka dhënë..

botuar më 21-06-07 11.23.PD

Kosta Kolev – zbuluesi i thesarit folklorik

“Një klasik në muzikën popullore”, një epokë e tërë për Radion Kombëtare Bullgare” - këto janë njohjet e larta për fizarmonicistin, dirigjent dhe kompozitor Kosta Kolev. Jashtëzakonisht i madh është dhe kontributi i tij lidhur me krijimtarinë..

botuar më 21-05-29 11.45.PD
Dimitër Kosev

Shpallën fituesit e "Muzikantit të Ri të Vitit - 2020"

Për herë të dytë në historinë e vet 30-vjeçare anketa e Muzikantit të Vitit të Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ u përqendrua tërësisht tek artistët e rinj. Publiku kishte mundësinë të zgjidhte fituesin mes 11 talenteve të nominuara nga ekipi i..

botuar më 21-05-27 9.57.PD
Viktoria Georgieva

Viktoria Georgieva – në vend të 11 në “Eurovision”

Pjesëmarrësja bullgare në Eurovision Viktoria përfundoi e njëmbëdhjeta në finalen e madhe. Këngëtarja e talentuar mori gjithsej 170 pikë nga publiku dhe juria për këngën e saj "Growing Up is Getting Old" - së bashku me përfaqësuesen e Greqisë të..

botuar më 21-05-23 11.04.PD

Natyra e malit Rodopa merr jetë në një projekt audio-vizual

Kompozimi më i ri i duos muzikore “Nomadët Fluturues” kushtohet dimrit dhe elementit uji. Videoja “Jehona e Bardhë” u incizua në mesë të qetësisë së natyrës dhe u xhirua në 6 lokacione të malit Rodopa si pjesë e projektit “Sintezë”. Kitara bas dhe..

botuar më 21-05-23 9.10.PD
Подкасти от БНР