Programi i ditës

Konstantin Markov

"Kur të jesh me mua " – një këngë nga albumi i fundit i grupit “Tangra”

Grupi muzikor “Tangra” u themelua në vitin 1976 nga Konstantin Markov dhe Aleksandër Petrunov. Shumë muzikantë kanë punuar në grup. Në 1990 grupi pushoi së funksionuari, por pas një pushimi prej më shumë se 25 vjetësh, u kthye në skenë . Në kohët..

botuar më 21-10-06 3.47.MD

“Piano Extravaganza“ – një tufë lulesh vjeshte me kryevepra të pianos për adhuruesit e muzikës

“Piano Extravaganza“ është një nga ngjarjet më të pritura muzikore të vjeshtës tek ne – për shkak të programit, të përbërë prej veprave të panjohura ose të luajtura shumë pak në piano nga trashëgimia botërore muzikore, të ofruar prej interpretuesve..

botuar më 21-10-02 7.15.PD
Maestro Pavell Balev

Dirigjenti Pavell Balev është fituesi i ri i Çmimit Kombëtar "Akademik Marin Goleminov

Më 28 shtator - kur është ditëlindja e akademikut Marin Goleminov, për vit të gjashtë të radhës u dha Çmimi Kombëtar për një kontribut në artin e muzikës, që mban emrin e kompozitorit të madh bullgar. Sipas traditës ceremonia rreth dekorimit në..

botuar më 21-10-01 3.36.MD

Orkestra Simfonike e BNR-së hap sezonin e saj të ri të koncerteve

Më 1 tetor Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ hap sezonin e saj të ri. Koncerti është në Sallën “Bullgaria”, dhe simfonistët e radios ia kushtojnë festës së tyre profesionale Ditës Ndërkombëtare të Muzikës, si dhe Festës së..

botuar më 21-10-01 7.15.PD
Mary Boys Band

Po vjen vjeshta... me “Rrugët e panjohura” të Mary Boys Band

Grupi Mary Boys Band u krijua 26 vjet më parë në qytetin Burgas. Muzikantët kanë dhënë koncerte të shumta në vendin tonë dhe jashtë, së bashku me kolegët e tyre me famë botërore nga No Mercy, Boney M, Eruption, Gibson Brothers, Racey dhe të..

botuar më 21-09-30 11.57.PD

Arti i Petër Rallçevit – një grimcë bullgare në kozmosin muzikor

Petër Rallçev është një njeri i famshëm në mesin e fizarmonicistëve bashkëkohorë. Krahas nivelit të lartë të interpretimeve të tij, ai krijon gjithashtu një stil të vet novator, në përputhje me specifikat e traditës folklorike. Me..

botuar më 21-09-29 12.48.MD

"Toka e Talenteve" – një rubrikë e re e BNR në mbështetje të muzikës bullgare

Radio Kombëtare Bullgare (BNR) dhe "Muzikautor" - organizata për menaxhimin e të drejtave të autorit në vendin tonë, po fillojnë një nismë të përbashkët që synon promovimin e muzikës së re bullgare ndër sa më shumë dëgjues të radios, si në eter,..

botuar më 21-09-26 11.25.PD

Klasikja folklorike “Tulipan je, apo zymbyl” në një tingëllim të pazakontë

Kënga “Tulipan je, apo zymbyl” e njohur nga repertori i këngëtares së madhe Verka Siderova ka variante të shumta. Ndoshta motërzimi më i ri dhe me siguri – më i pazakontë është interpretimi i këngëtarëve Dimitër Atanasov dhe Hristo Mlladenoiv...

botuar më 21-09-24 7.15.PD

Himni i Pavarësisë, i krijuar më 22 shtator 1908

Pavarësia e Bullgarisë , e shpallur solemnisht në Tërnovo, u festua në të gjithë vendin që në vetë ditën e shpalljes. Veçanërisht domethënëse ishte festa në qytetin tonë të Burgasit në Detin e Zi, ku për herë të parë tingëlloi Himni i..

botuar më 21-09-22 6.45.PD
Hristo Jocov

Premierë e YoYo – xhaz projekt Jocov-Josifov

Ideja është e bateristit Hristo Jocov (Hristo Yotsov) - një interpretues i njohur, kompozitor, pedagog, i cili ka realizuar dhjetëra projekte autorësh. Vetëm se kësaj radhe ai ka vendosur të prezantojë një muzikë, të krijuar nga një njeri tjetër,..

botuar më 21-09-18 11.45.PD