Programi i ditës

Jorge Milton Capitanich (djathtas) me Ambasadorin e Argjentinës në Bullgari Alfredo Atanasof

Provinca argjentinase Chaco ofron një potencial të madh për investimet bullgare

Investimet, tregtia dhe kultura – këto ishin pikat kryesore të vizitës së Jorge Capitanich në Sofje, guvernatorit të provincës Chaco të Argjentinës dhe zyrtarit më të lartë të vendit që ka ardhur në Bullgari në vitet e fundit. Vizita e tij kishte..

botuar më 22-05-25 3.18.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Turqia do të bëjë pazare për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO Turqia nuk do të mbështesë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, tha Recep Tayyip Erdoğan. Presidenti turk paralajmëroi qeveritë në Stokholm dhe Helsinki se nuk..

botuar më 22-05-20 2.01.MD
Përvan Simeonov

Poshtërimi i bullgarëve për Maqedoninë е Veriut mund t’ua sosë durimin e tyre

Bullgarët nuk duan zgjedhje sepse nuk shohin alternativë dhe vazhdojnë t'i japin një shans qeverisë aktuale. "Qeveria ka një shans për të mbetur në pushtet dhe të gjithë ata që janë në nxitim me parashikimet për rënien e saj janë përpara..

botuar më 22-05-19 11.09.PD
Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska: Qëndrimi i Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut nuk ka ndryshuar

"Qëndrimi i Bullgarisë nuk ka ndryshuar - zbatimi i Marrëveshjes së Miqësisë. Na duhen veprime konkrete. Humbëm 5 muaj në biseda, në intervista. Ne presim që të fillojë zbatimi i marrëveshjes," bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme e..

botuar më 22-05-18 7.11.MD
Roberto Fico dhe Nikolla Minçev

Roberto Fico: Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për BE-në

Zgjerimi i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico, i cili ndodhet për një vizitë..

botuar më 22-05-16 3.44.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri pret që Shkupi të krijojë një institucion qeveritar për bullgarët

Të gjithë bullgarët e dinë se Maqedonia e Veriut duhet të jetë në BE. Të gjithë e dinë gjithashtu se të drejtat e bullgarëve atje duhet të mbrohen, tha Kryeministri Kirill Petkov për Nova TV. “Çështja është që ta heqim këtë retorikë politike dhe të..

botuar më 22-05-16 11.41.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Athina ratifikoi marrëveshjen ushtarake për ndihmë me SHBA-në Ditë të numëruara para vizitës së Kryeministrit të Greqisë Kiriakos Micotakis në Uashington, parlamenti grek ratifikoi zgjatjen e marrëveshjes dypalëshe ushtarake për ndihmë..

botuar më 22-05-13 2.10.MD

Tregtia midis Bullgarisë dhe Republikës Çeke është trefishuar në 10 vitet e fundit

Gjatë 10 viteve të fundit, tregtia midis Bullgarisë dhe Republikë Çeke është trefishuar, duke arritur në 1.727 miliardë euro, gjë që është një dëshmi e perspektivave për forcimin e bashkëpunimit. Këtë e bënë të ditur Presidenti bullgar Rumen Radev..

rinovuar më 22-05-11 4.11.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Greqia do të ndërtojë një terminal të dytë gazi në Aleksandroupolis Autoritetet në Greqi kanë lejuar ndërtimin e një terminali të dytë lundrues për ruajtjen dhe pranimin e gazit të lëngshëm në rajonin e Thrakisë, raportoi TASS, duke..

botuar më 22-05-05 12.45.MD
Presidenti Radev

Ideologjitë jugosllave sakatojnë marrëdhëniet bullgaro-maqedonase

Bullgaria nuk vepron nga pozicioni i forcës, por nga pozicioni i së vërtetës, tha presidenti Rumen Radev në Sofje para konferencës "Perspektiva evropiane për marrëdhëniet e mira fqinjësore midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut". Ai bëri thirrje për..

rinovuar më 22-05-04 4.24.MD