Programi i ditës

Seanca urgjente e kryeministrit për dëbimin e 70 diplomatëve rusë

Në një seancë të mbyllur, Kuvendi Popullor dëgjoi Kryeministrin e dorëhequr Kirill Petkov dhe shefat e shërbimeve të specializuara të sigurisë në lidhje me dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Petkov u raportoi deputetëve se masa ishte..

botuar më 22-06-30 12.18.PD
Kornelija Ninova

BSP pezullon negociatat për kabinetin e ri, nuk do Kirill Petkov për kryeministër

BSP pezullon bisedimet me “Po e vazhdojmë ndryshimin” për një kabinet të ri për shkak të vendimit të Kryeministrit në dorëheqje Kirill Petkov për të dëbuar 70 diplomatë rusë. Udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova e përcaktoi aktin si të paprecedentë..

botuar më 22-06-29 4.51.MD
Nënpresidentja Jotova

Institucionet janë të habitura nga dëbimi i diplomatëve rusë

Në forumin e NATO-s në Madrid, presidenti Rumen Radev komentoi se nuk ka informacion për të komentuar për dëbimin e diplomatëve rusë nga Bullgaria. “Shpresoj që kryeministri i dorëhequr ta ketë marrë vendimin në bazë të informacioneve të..

botuar më 22-06-29 2.22.MD

Presidenti Joe Biden pranoi letrat kredenciale të ambasadorit bullgar në Shtetet e Bashkuara Georgi Panajotov

Nuk ka asnjë presion amerikan ndaj Bullgarisë për çështjen e Maqedonisë së Veriut, tha ambasadori bullgar në Shtetet e Bashkuara, Georgi Panajotov disa orë pasi presidenti Joe Biden pranoi zyrtarisht letrat e tij kredenciale.” Ende nuk ka asnjë..

botuar më 22-06-27 2.36.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Shkupi me 5 kushte para BE-së për të pranuar propozimin francez për negociatat Maqedonia e Veriut hodhi poshtë propozimin e Presidencës franceze për heqjen e vetos dhe fillimin e negociatave me Shkupin për anëtarësim në BE. Pas Samitit..

botuar më 22-06-24 2.40.MD

Ministria e Jashtme dënoi fyerjet e Kryeministrit Edi Rama ndaj Bullgarisë dhe BE-së

Në një qëndrim të Ministrisë së Punëve të Jashtme thuhet se në BE Bullgaria gjithmonë ka mbështetur përkatësinë evropiane të popullit shqiptar. “Ne kemi mbrojtur perspektivën evropiane të Shqipërisë dhe fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE..

botuar më 22-06-24 12.42.MD
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama para BNT: “Ju jeni një kaos i plotë, ju jeni një turp”

“Është turp që një anëtar i NATO-s të mbajë peng dy vende të tjera të NATO-s, ndërsa në oborrin е pasmë të Evropës po zhvillohet një luftë e nxehtë. Dhe, sigurisht, nuk është mirë të shohësh 26 vende të tjera të shfaqin pafuqi të frikshme.”..

botuar më 22-06-23 3.28.MD

Bullgaria prapë është në pragun e zgjedhjeve

 Pas votimit të parë të suksesshëm të mocionit të mosbesimit në historinë bullgare në krye të Bullgarisë qëndron një qeveri në dorëheqje dhe një parlament i ndarë nga sulme midis partive. Kuvendi Popullor mund të punojë në mënyrë të plotëvlefshme, si..

botuar më 22-06-23 1.49.MD

123 vota rrëzuan qeverinë e Kirill Petkovit

Qeveria e Kirill Petkov nuk arriti t’i mbijetojë një votimi mosbesimi në parlament. 123 deputetë votuan kundër kabinetit, 116 ishin pro dhe asnjë nuk abstenoi. Kështu opozita e porsaformuar në parlament nga GERB, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë,..

rinovuar më 22-06-22 8.50.MD

Vota e mosbesimit ndaj qeverisë varet nga argumentet e opozitës dhe partisë në pushtet

Inflacioni rekord, ngadalësimi i fondeve për Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, rënia e investimeve të huaja dhe deficiti - këto janë argumentet kryesore të opozitës, përfaqësuar nga GERB-SDS, të cilët kërkuan votimin e mocionit të..

rinovuar më 22-06-21 5.27.MD