Programi i ditës

Ministria e Jashtme dënoi fyerjet e Kryeministrit Edi Rama ndaj Bullgarisë dhe BE-së

Në një qëndrim të Ministrisë së Punëve të Jashtme thuhet se në BE Bullgaria gjithmonë ka mbështetur përkatësinë evropiane të popullit shqiptar. “Ne kemi mbrojtur perspektivën evropiane të Shqipërisë dhe fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE..

botuar më 22-06-24 12.42.MD
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama para BNT: “Ju jeni një kaos i plotë, ju jeni një turp”

“Është turp që një anëtar i NATO-s të mbajë peng dy vende të tjera të NATO-s, ndërsa në oborrin е pasmë të Evropës po zhvillohet një luftë e nxehtë. Dhe, sigurisht, nuk është mirë të shohësh 26 vende të tjera të shfaqin pafuqi të frikshme.”..

botuar më 22-06-23 3.28.MD

Bullgaria prapë është në pragun e zgjedhjeve

 Pas votimit të parë të suksesshëm të mocionit të mosbesimit në historinë bullgare në krye të Bullgarisë qëndron një qeveri në dorëheqje dhe një parlament i ndarë nga sulme midis partive. Kuvendi Popullor mund të punojë në mënyrë të plotëvlefshme, si..

botuar më 22-06-23 1.49.MD

123 vota rrëzuan qeverinë e Kirill Petkovit

Qeveria e Kirill Petkov nuk arriti t’i mbijetojë një votimi mosbesimi në parlament. 123 deputetë votuan kundër kabinetit, 116 ishin pro dhe asnjë nuk abstenoi. Kështu opozita e porsaformuar në parlament nga GERB, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë,..

rinovuar më 22-06-22 8.50.MD

Vota e mosbesimit ndaj qeverisë varet nga argumentet e opozitës dhe partisë në pushtet

Inflacioni rekord, ngadalësimi i fondeve për Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, rënia e investimeve të huaja dhe deficiti - këto janë argumentet kryesore të opozitës, përfaqësuar nga GERB-SDS, të cilët kërkuan votimin e mocionit të..

rinovuar më 22-06-21 5.27.MD

Largimi i kryetarit të Parlamentit si një provë për rrëzimin e qeverisë

Tri partitë opozitare në Parlamentin bullgar (GERB, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe “Vëzrazhdane”) dhe partia e Sllavi Trifonovit "Ka një popull të tillë" (ITN), e cila u shkëput nga koalicioni në pushtet, rrëzuan kryetarin e Kuvendit..

botuar më 22-06-17 3.19.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kryeministri shqiptar shprehet se është pesimist për nisjen e negociatave me Bashkimin Evropian Kryeministri shqiptar Edi Rama ka thënë se nuk pret që samiti i BE-së në fund të qershorit t'i hapë rrugën Shqipërisë për të nisur..

botuar më 22-06-17 1.01.MD

Çfarë e pret Bullgarinë - një qeveri e pakicës apo zgjedhje të parakohshme?

Kriza në qeveri, e cila shpërtheu pas daljes nga pushteti të një prej partnerëve të koalicionit - "Ka një popull të tillë", është tema kryesore në Bullgari gjatë pesë ditëve të fundit. Politologët dhe analistët po diskutojnë në mënyrë aktive shkaqet dhe..

botuar më 22-06-13 1.48.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Olivér Várhelyi: Maqedonia e Veriut duhet të ketë sukses në rrugën e saj drejt BE-së në qershor Maqedonia e Veriut duhet të ketë sukses në rrugën e saj drejt BE-së në qershor. Kështu u përgjigj Komisioneri për Zgjerim i BE-së,..

botuar më 22-06-10 3.02.MD

Cilat do të jenë pasojat e zjarrvënis së Qendrës Kulturore Bullgare në Manastir?

Ivan Mihajllov është faqja e palexuar në historinë maqedonase, tha për Radio Bullgarinë doajeni i gazetarëve bullgarë në Maqedoninë e Veriut, Vlladimir Perev. E pyetëm pse disa njerëz në perëndim të Bullgarisë kanë kaq frikë edhe nga emri i Ivan..

botuar më 22-06-10 7.15.PD