Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Në ndeshjen futbollistike, që është pjesë nga fushata kombëtare kundër SIDA-së, mori pjesë dhe kryeministri Bojko Borisov.
Foto: BGNES
Një javë para përfundimit të kampionatit futbollistik të vjeshtës në Bullgari, në krye vazhdon të jetë ekipi “Litejks” nga Loveçi me 32 pika, megjithëqë arriti të grumbullojë mezi një pikë nga dy ndeshje të luajtura gjatë javës së kaluar. Në dyluftimin me kampionin “Levski”, futbollistët nga “Liteks” mezi në minutën e fundit shënuan një gol dhe përfunduan me rezultatin baras 2 me 2. Në ndeshjen e dytë kundër skuadrës “Beroe” nga Stara Zagora, ekipi “Loveç” pësoi humbje duke përfunduar ndeshjen si mysafirë me rezultat 0 me 3. Mirëpo, nga ky zhvillim nuk arriti të përfitojë skuadra e dytë në klasifikimin CSKA, e cila përfundoi ndeshjen me skuadrën “Çerno more” me rezultatin e bardhë 0 me 0. Tepër rivale ishte lufta për vendin e tretë të klasifikimit skuadra “Levski” mundi ekipin “Montana” me rezultat 3 me 1 dhe grumbulloi 26 pika, aq sa ka edhe ekipi “Çernomorec” nga Burgasi. Në ndeshjen e vet me ekipin “Lokomotiv” nga Sofje, skuadra “Çernomorec” humbi me rezultat 0 me 2. Kështu ekipi “Lokomotiv” ka vetëm një pikë më pakë nga dy skuadrat “Levski” dhe “Çernomorec”.

Në raundin e fundit të Turneut të Madh të Sumos për Kupën e Perandorit në Fokuoka, bullgari Kallojan Mahljanov – Kotooshu humbi nga mongolezi Harumafuxhi. Kështu bullgari përfundoi pjesëmarrjen në këtë garë me 10 fitore dhe 5 humbje.
Shumë mirë prezantohet edhe bullgari tjetër, që bënë hapat e para në sumon profesionale japoneze Daniell Ivanov – Aoijama. “Mali Blu”, siç përkthehet nga japonishtja nofka sportive e bullgarit, do të ndeshet në divizionin e katërt vitin e ardhshëm, pasi mundi kazakistanin Kazafuxan në një superfinal të divizionit të pestë, për të cilin u klasifikua pas 7 fitoreve të radhës.

Në finalet e veglave të veçanta të turneut të gjimnastikës artistike nga seria Gran Pri, që u zhvillua në Berlin, gjimnastja më e fortë bullgare Sillvija Miteva u klasifikua e katërta në rreth dhe shirit dhe e shtata në top. Ajo nuk arriti të klasifikohet vetëm për finalet e litarit. Miteva vërtetoi, se ka vendin e vet të merituar në elitën e gjimnastikës artistike edhe në shumëgarëshin, ku përfundoi e gjashta. Dy vendet e para i zunë përfaqësueset e Rusisë Evgenija Kanaeva dhe Darija Kodakova. Në vendin e tretë u radhit Melitina Stanjuta nga Belarusi.

Kryeministri Bojko Borisov, ministri i shëndetësisë Bozhidar Nanev dhe ministri i sportit Svilen Nejkov morën pjesë në një ndeshje demonstrative futbollistike, pjesë nga fushata kombëtare kundër SIDA-së.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të marrë pjesë me 16 sportistë në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin

Bullgaria do të përfaqësohet me 16 sportistë në 7 sporte në Lojërat Olimpike XXIV Dimërore në Pekin, të cilat fillojnë më 4 shkurt 2022. Vendimi u miratua nga Komiteti Olimpik Bullgar. Sportet përfshijnë ski alpin, biatlon, ski vrapim, kërcim me..

botuar më 22-01-20 3.06.MD
Kirill Despodov

Ylli i "Lludogorec" Kirill Despodov është Futbollisti i Vitit në Bullgari

Kirill Despodov u shpall Futbollisti i Vitit në Bullgari për vitin 2021. Sulmuesi i “Lludogorec” fitoi çmimin për herë të dytë në karrierën e tij në konkurrencën e Martin Kamburovit (Beroe) dhe Georgi Jomovit (CSKA). Despodov shënoi 203 pikë,..

botuar më 22-01-20 9.53.PD
Grigor Dimitrov

Dimitrov vazhdon dhe Tomova largohet nga Australian Open

Grigor Dimitrov arriti për herë të 11-të në karrierën e tij të kalojë raundin e parë të Australian Open me fitoren ndaj kualifikuesit çek Jiri Lehečka me 3 në 1 sete - 6:4, 4:6, 6:3, 7:5. Raketa e parë bullgare hasi një rezistencë serioze nga..

botuar më 22-01-18 9.32.PD
Подкасти от БНР