Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“National Geographic Channel” xhiron një seri filmash kushtuar Bullgarisë

БНР Новини
Foto: explorebg.natgeotv.com

“Explore Bulgaria” është projekti i ri i “National Geographic Channel”-it, i cili projekt do të prezantojë pikat historike e natyrore të Bullgarisë në syrin e katër hulumtuesve bullgarë. Dy nga pjesëmarrësit në ekspeditë do të zgjidhen nëpërmjet votimit online në sajtin e emisionit. Ata së bashku me Maja Stoillovën, instruktore të windsëurfing-ut dhe snouboard-it, dhe me Georgi Pallazovin, notarin më të shpejtë bullgar në stilin flutur, do të marrin pjesë në xhirimin e gjashtë serive kushtuar Bullgarisë. Secila seri do të pasqyrojë aventurat e katër udhëtarëve-hulumtues. Seria dokumentar e cila do të jetë reality shou do të transmetohet në prime time në NGC Bulgaria. Afati përfundimtar i regjistrimit skadon pas disa ditësh, ndërsa kandidatët për aventura po shtohen çdo ditë. Ndër ta ka adhurues të sporteve ekstreme, të turizmit malor dhe aventuristë të ethur për emocione të forta etj, po ashtu njerëz të rinj të cilët e kanë kthyer dashurinë për natyrën në profesion.

Снимка

Për të renë Kalina Poljakova e cila që nga koha e fëmijërisë bën turizëm malor do të ishte kënaqësi e madhe për t’u përfshirë në stafin e NGC Bulgaria. Ajo ka zgjedhur profesionin e mbrojtës së florës dhe faunës. Kur ka qenë studente në Universitetin e Pylltarisë në Sofje ajo ka pasur mundësinë të vizitonte Rezervatin Arkeologjik “Jajlata” buzë liqenit Atanasovo në Detin e Zi. Ja se çfarë rrëfen ajo për ekspeditat universitare:

Снимка

“Kemi vizituar një pjesë të madhe të bregut bullgar të Detit të Zi. E pashë në pranverë kur gjithçka lulëzonte. Bregu dukej krejtësisht i ndryshëm se pamja e tij e zakonshme në stinën e verës. E mira për Bullgarinë është se këtu ka katër stina dhe gjatë së cilës stinë natyra pasqyron bukuri të ndryshme.”

Çdo minutë të lirë, Kalina e kalon në gjirin e natyrës. Në mbrëmje e reja vallëzon valle kombëtare. Përveç Detit të Zi, asaj i bëhet qejfi të vizitojë po ashtu dhe malet Rodope

Снимка

Pse do të përfshihesh në projektin e “National Geographic Channel”?

“Më tërhoqën aventurat gjatë xhirimit dhe bukurinë e vendit tonë të cilën bukuri do ta zbulojmë për të tjerët – rrëfen Kalina Poljankova. – Do të doja se çdokush të shohë natyrën e Bullgarisë. Kur i ndjek emisionet e “National Geographic” dua të transferohem në vendet e xhiruara. Prandaj dua të jem pjesë e stafit dhe të bëj ashtu që edhe të tjerët të përjetojnë këto aventura me anë të ekranit televizor. Bullgaria është një vend me bukuri të jashtëzakonshme dhe duhet të shihet nga sa më shumë njerëz, përfshiu nga vetë ne, bullgarët. Natyra është vlerë kombëtare dhe ndonjëherë nuk i kuptoj njerëzit të cilët nuk hidhen në protesta kundër betonimit të natyrës.”

Përgatiti në shqip: Anna Kapitanova

Fotografi: explorebg.natgeotv.com


Më shumë nga rubrika

Planetariumi në Burgas tashmë mirëpret mysafirët kureshtarë

Banorët dhe mysafirët e Burgasit tani mund të përfitojnë nga një tjetër atraksion në qytetin bregdetar, i cili do t'i njohë me ato që po ndodhin në Kozmosin e pafund. Bëhet fjalë për planetarin e sapohapur, që ndodhet në zonën e terminalit të..

botuar më 23-05-28 11.15.PD

Shumen, nga ku fillon Bullgaria

„Këtu fillon Bullgaria - pesë gishta në një grusht hekuri. Të lidhur me traditën e lashtë, të skalitura në mars hime dhe përpjekje!” Kështu fillon himni i qytetit të Shumenit, duke kënduar fillimin epik të shtetit bullgar, i themeluar..

botuar më 23-05-21 1.10.MD

Kompleksi turistik “Shën Konstantin dhe Elena” ka 115 vjetorin

Kompleksi turistik "Shën Konstantin dhe Elena" është resorti më i vjetër bullgar në Detin e Zi. Ndodhet 10 km nga qendra e Varnës dhe kombinon në mënyrë unike privatësinë me komplekset moderne dhe një sërë shërbimesh. Kombinimi i ujit termal, detit,..

botuar më 23-05-21 10.10.PD