Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qyteti i Razllogut grumbulloi “Yjet e Teatrit”

БНР Новини
Kolazh: Vergil Mitev

Në vazhdim të një jave lugina midis Rillës, Pirinit dhe Rodopeve në qytetin Razllog do të jetë mikpritëse e festivalit të tretë me radhë “Yjet e Teatrit”, tema e të cilit sivjet do të jetë komedia. Aktiviteti po zhvillohet nga 24 deri më 30 qershor. Programi i sivjetshëm i festivalit përfshin pjesë të Teatrit Popullor “Ivan Vazov”, të Teatrit të Vogël të Qytetit “Përtej kanalit” , të Teatrit 199 “Valentin Stojçev” dhe të Teatrit Satirik “Aleko Konstantinov”. Më shumë hollësi për festivalin do të mësojmë nga organizatorja e tij – aktorja Nona Jotova:

“Sivjet e kemi vënë theksin te komedia. Zgjodhëm kryesisht komedi, shfaqje të njohura, të transmetuara në televizion, me pjesëmarrjen e shumë artistëve.”

Pse e zgjodhët pikërisht Razllogun për skenën e të qeshurit?

“Festivali teatror, të cilin unë e krijova para shtatë vitesh bashkë me dramaturgen e Teatrit Popullor Roza Radiçkova, startoi në Bansko. Pas kësaj kryetari i ri i baskisë e vodhi festivalin, por për fat të mirë në Razlog menjëherë na strehuan. Siç thuhet në proverbin bullgar – “Çdo e keq për të mirë”. Kështu u bë më mirë, sepse Razllogu është një qytet më i madh, kurse publiku është kryesisht nga atje. Tani shumë njerëz vijnë nga Boanskoja në Razllog. Prapëseprapë 6 km nuk është një pengesë e madhe për adhuruesit e teatrit.”

E organizoni festivalin tashmë tre vjet me radhë në Razllog. Si ndikon kjo mbi zhvillimin e turizmit në qytet dhe në regjion?

“Mendoj se kjo ndikon shumë mirë, sepse gjatë muajve verorë njerëzit vijnë këtu për të pushuar. Kuptohet qyteti është i bukur edhe gjatë periudhës tjetër të vitit, Shumë njerëz e preferojnë malin para detit. Është fakt se kudo ku ka vendpushime malore organizohen aktivitete të ndryshme, që të tërhiqen më shumë turistë. Kur të ketë ndonjë aktivitet kulturor, gjithmonë është më e këndshme, sepse gjatë ditës mund të jesh ndër natyrë, kurse mbrëmjen të vizitosh ndonjë aktivitet, që nuk mund të shihet çdo ditë. Vendasit thonë se shkojnë në teatër vetëm pasi ne vijmë në qytet.”

Më herët këtë muaj në Razllog mbaroi një festival tjetër, në të cilin 400 veta paraqitën këngë popullore dhe valle popullore. Gjatë disa viteve të fundit qyteti zhvillohet si një detsinacion i turizmit kulturor dhe atje zhvillohen gjithnjë e më shumë festivale, si për shembull “1000 kostume popullore në një vend”, tubimi i krijimtarisë folklorike “Pirini po këndon”, festivali i byrekut etj. Në Razllog përveç se mund të pushoni në mënyrë aktive, mund të shpresoni edhe te turizmi kulturor.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

“Një maratonë nëpër vatrat e kulturës bullgare” që të mund të ruhet historia e gjallë

Një referencë e shpejtë e bërë në fjalorin shpjegues lidhur me rëndësinë e fjalës “vatër kulture” tregon  se ky është një institucion kulturor për përhapjen e dijeve dhe të kulturës, tepër aktiv në periudhën e Rilindjes Kombëtare Bullgare...

botuar më 21-04-30 11.10.PD

Një udhëtim në kohën e Pashkëve

Një ekspozitë e kartolinave të pranverës dhe të Pashkëve na kthen 100 vjet mbrapa. Udhëtimi në kohë organizohet për vit të radhës nga Biblioteka rajonale “Hristo Botev” në qytetin Vraca. Vizituesit e ekspozitës kureshtare mund të shëtisin nëpër pjesën e..

botuar më 21-04-29 7.15.PD
Maria Bakallova

Bullgarja Maria Bakallova nuk e mori çmimin “Oscar” për rol dytësor

Maria Bakallova nuk e mori statujën për aktoren më të mirë në një rol dytësor. Fituesi është Yun Yo-Jong për rolin e saj në filmin "Minari". Megjithëse nuk arriti ta marrë statujën, Maria Bakallova u krahasua me Marilyn Monroe nga drejtuesi i..

botuar më 21-04-26 9.26.PD