Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Me dashuri për Krishtlindjet!”

БНР Новини
Foto: arkiv

Krishtlindja është një nga festat më të ndritshme dhe të nderuara. Çdo vend dhe çdo kulturë e shënon sipas traditave të trashëguara nga shekuj – nga këngët popullore deri te veprat e kompozitorëve më të mëdhenj dhe më të njohur. Edhe sivjet në Sallën “Bëllgarija” organizohen sipas traditës koncerte kushtuar Krishtlindjes.
Më 23 dhjetor Filarmonia e Sofjes bashkë me Korin Kombëtar Filarmonik “Svetosllav Obretenov” dhe Korin e Fëmijëve “Bodra Pesen” nga Shumeni do t’u sjellin gëzim admiruesve të muzikës. Koncerti i tyre i Krishtlindjeve është me titull “Engjëjt këndojnë dhe zemrat triumfojnë se lindi Krishti!”

Vitin e katërt me radhë Radioja Kombëtare Bullgare dhe Televizioni Kombëtar Bullgar do të dhurojnë spektatorët me shfaqjen “Me dashuri për Krishtlindjet!”. Ky koncert, i cili u bë traditë sivjet do të thyejë suazat e një koncerti tipik simfonik. Në program do të tingëllojnë edhe këngë të dashura të Krishtlindjes, vepra të kompozitorëve bullgarë, fragmente të operetave. Koncerti është më 25 dhjetor dhe do të transmetohet nga Televizioni Kombëtar Bullgar.

Producente dhe soliste e koncertit “Me dashuri për Krishtlindjet!” është sopranoja Edelina Këneva. Për shfaqjen e sivjetshme ajo tregon:

Koncerti në fjalë sivjet realizohet nga Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare, Kori i Fëmijëve pranë Radios me dirigjente Venecija Karamanova, dhe solistët Orlin Goranov dhe Orlin Pavllov. Dirigjent do të jetë Najden Todorov. Megjithë zhvillimet përreth nesh shpresoj, se do t’u dhurojmë njerëzve çaste të paharrueshme. Koncerti do të kalojë nën moton “Dashuri në Krishtlindje”. Kjo më lejoj të përfshij edhe këngë i kushtuara dashurisë. Fanfarë solemnë do të shënojnë fillimin e festës. Shpresoj, se spektatorët do të vështrojnë një përrallë dashurie nën drejtimin e Najden Todorovit.

Edhe në qytetin Varnë parashikohen koncerte me rastin e Krishtlindjes. Ata do të jenë më 23 dhe 24 dhjetor në skenën e Operës Shtetërore nën drejtimin e dirigjentit Martin Pantaleev. Solistë do të jenë Galina Velikova – soprano, Vjara Zhelezova – mexosoprano, Hristo Ganevski – tenor. Në program do të tingëllojnë vepra të familjes Shtraus. Më 28 dhjetor publiku i Varnës do të ketë fatin të dëgjojë violinistin virtuoz Mario Hosen. Koncerti “Fryma e Paganinit” do të pushojë publikun jo vetëm me muzikën, por edhe me mjetet e 3D mapping-ut të prezantuar nga Polina Gerasimova. Orkestra e Operës Shtetërore e Varnës do të jetë nën drejtimin e organistit të njohur nga Katedralja “Shën Stefani” në Vjenë, profesori Johanes Ebenbauer.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Do Sho dhe ëndrra e tij detare "Afër gjirit"

“Atje, afër gjirit, ku është deti, do të kthehem… Në gji deti pëshpërit gjëra të bukura… Fikeni telefonin, ejani tek unë dhe dijeni - vetëm nëse humbet, do ta gjeni parajsën tuaj… “ Për shumë njerëz kjo duket si një ëndërr e kënduar. Sidomos kur..

botuar më 22-05-27 12.49.MD

Ljubo Kirov me një koncert mbresëlënës në Londër

Pak ditë më parë (më 22 maj) Ljubo Kirov dha një koncert në sallën e famshme Troxy në Londër. “Ljubo bëri një shfaqje muzikore të nivelit botëror. Për më shumë se dy orë publiku këndoi me të këngët e albumit të tij të ri “Më puth” , si dhe hitet..

botuar më 22-05-26 1.14.MD

Festojmë 130 vjet nga krijimi i himnit "Ec, o popull i rilindur”

Dita e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, dita e alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe e letërsisë sllave 24 maj, nuk është vetëm një festë zyrtare për vendin tonë. Kjo është ndoshta festa më e dashur dhe me siguri festa që..

rinovuar më 22-05-24 12.34.MD