Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në fshatin Vojvodinovo pas sulmit kundër një ushtaraku

Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se nuk pret përleshje gjatë protestës së shpallur këtë mbrëmje në fshatin e Plovdivit Vojvodinovovo në Bullgarinë Jugore të rrethit të Plovdivit, ku pritet të përfshihen edhe ushtarakët. Tensioni në fshat u rrit pasi më 6 janar dy të rinj nga getoja e romëve rrahën rreshtorin e forcave speciale. Të rinjtë u ndaluan. Më vonë me këmbëngulje të banorëve të fshatit filloi një aksion për rrëzimin e godinave në mëhallën e paligjshme rome. Sipas fjalëve të Krakaçanovit situata në Vojvodino është e qetë, popullsia është e kënaqur për veprimet e organeve të rendit. Protestat organizohen si shenjë solidariteti me ushtarakun e rrahur.

Më shumë nga rubrika

Parlamenti Evropian anuloi dy peticione kundër centralit atomik Kozlloduj

Komisioni i Peticioneve pranë Parlamentin Evropian përfundoi kontrollimin e ndërtimit të depos së mbeturinave radioaktive pranë centralit atomik elektrik Kozlloduj. Vendimi është marrë pasi Komisioni Evropian shpalli se impianti po ndërtohet sipas..

botuar më 20-02-20 11.45.PD

Do të ketë 34 pika të reja për taksat rrugore nëpër kufijtë

34 vende suplementare të shitjes së hartave që do të tregojnë itinerarin e lëvizjes së automjetit në territorin e Bullgarisë, do të hapen nëpër pikët kufitare që të mund t'i lehtësojnë shoferët e automjeteve të rënda. Ato do të fillojnë të punojnë bashkë..

botuar më 20-02-20 11.07.PD
Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva

Marrëdhëniet Bullgari-Rusi janë të mira dhe pragmatike

Marrëdhëniet ndërmjet Bullgarisë dhe Rusisë janë të mira, tha Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Skandali për spiunim me diplomatët rusë nuk do të thotë se marrëdhëniet bullgaro-ruse nuk janë pragmatike dhe nuk i respektojnë interesat..

botuar më 20-02-19 7.17.MD