Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vlladimir Iliev fitoi medalje të argjendtë në Kampionatin Botëror të biatlonit

Foto: EPA/BGNES

Vlladimir Ilievi fitoi medaljen historike të argjendtë në disiplinën individuale në 20 km në Kampionatin Botëror të biatlonit në Jostersund, Suedi. Medalja është e para për biatlonistët bullgarë në një forum të tillë. Ilievi përfundoi me 19 qitje të suksesshme nga 20 gjithsej  dhe pas një vrapimi shumë të mirë me skitë mbeti në 1 minutë, 8 sekonda dhe 7 të qindta pas fituesit Arnd Pajfer, i cili ishte pa gabime në qitjen. Medalja e bronztë mbeti për Tarej Bjo, i cili me një gabim mbeti me 1 sekondë pas bullgarit.

Më shumë nga rubrika

220 sportistë nga 10 shtete marrin pjesë në maratonën në qytetin Kjustendill

220 sportistë nga 10 shtete u regjistruan për maratonën e parë në qytetin Kjustendill. Fitues u bë ukrainasi Artjom Kazban, i cili e kaloi distancën nga 42.195 km për 2 orë e 28 minuta. I dyti është turku Uzeyir Soylemez. I treti është Ismaill..

rinovuar më 20-09-13 2.23.MD

Trajnime falas të futbollit për fëmijët në Bullgari

Bashkimi Bullgar i Futbollit nga1 tetori 2020 fillon një nismë për njohjen e fëmijëve me lojën e futbollit. Lidhur me këtë në 8 qytete të mëdha do të organizohen trajnime falas për djem dhe vajza deri në klasën e katërt .

botuar më 20-09-10 2.44.MD
Cvetana Pironkova

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova humbi në çerekfinalet e Kampionatit US Open

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova humbi në çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së me 2 më 1 nga kampionia Serina Uiljams. Për herë të parë Pironkova arriti deri te çerekfinalet e këtij kampionati të fortë, për më tepër pas një mungese..

botuar më 20-09-10 11.29.PD