Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vlladimir Iliev fitoi medalje të argjendtë në Kampionatin Botëror të biatlonit

Foto: EPA/BGNES

Vlladimir Ilievi fitoi medaljen historike të argjendtë në disiplinën individuale në 20 km në Kampionatin Botëror të biatlonit në Jostersund, Suedi. Medalja është e para për biatlonistët bullgarë në një forum të tillë. Ilievi përfundoi me 19 qitje të suksesshme nga 20 gjithsej  dhe pas një vrapimi shumë të mirë me skitë mbeti në 1 minutë, 8 sekonda dhe 7 të qindta pas fituesit Arnd Pajfer, i cili ishte pa gabime në qitjen. Medalja e bronztë mbeti për Tarej Bjo, i cili me një gabim mbeti me 1 sekondë pas bullgarit.

Më shumë nga rubrika

Deri 4 mijë veta publik në kampionatin e brendshëm të futbollit

Ndeshjet futbollistike të kampionatit të brendshëm të Bullgarisë do të luhen me publikë deri në 4000 veta edhe gjatë shtatorit. Kjo theksohet në një urdhër të ministrit të sportit Krasen Kralev në kontekstin e zgjatjes së masave kundërepidemike në..

botuar më 20-09-02 6.18.MD

“Ndiq rrjedhën e lumit 2020” - aventurë mbi dy rrota

Mbi 100 çiklistë dhe ekipet mbështetëse nga Bullgaria dhe Rumania u mblodhën në qytetin Vidin në pritje të sinjalit për fillim të itinerarit më të gjatë çiklistik turistik në Bullgari. Fillimi i udhëtimit të tyre nëpër trasenë 732 kilometrashe në..

botuar më 20-09-01 3.42.MD
Danaill Popzafirov

Një fëmijë bullgar hyri në elitën botërore të shahut

9 vjeçari Danaill Popzafirov tashmë është i tretë në ranglistën botërore të fëmijëve-shahistë. Ai është i dytë për nga rejtingu ndër moshatarët e vet në Evropë. Danaill është kampion i shumëfishtë i Bullgarisë për fëmijë dhe mbajtës i një..

botuar më 20-09-01 11.28.PD