Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vlladimir Iliev fitoi medalje të argjendtë në Kampionatin Botëror të biatlonit

Vlladimir Ilievi fitoi medaljen historike të argjendtë në disiplinën individuale në 20 km në Kampionatin Botëror të biatlonit në Jostersund, Suedi. Medalja është e para për biatlonistët bullgarë në një forum të tillë. Ilievi përfundoi me 19 qitje të suksesshme nga 20 gjithsej  dhe pas një vrapimi shumë të mirë me skitë mbeti në 1 minutë, 8 sekonda dhe 7 të qindta pas fituesit Arnd Pajfer, i cili ishte pa gabime në qitjen. Medalja e bronztë mbeti për Tarej Bjo, i cili me një gabim mbeti me 1 sekondë pas bullgarit.

Canko Cankov - rekordmeni botëror i notit me një shpirt të pathyeshëm

Pasi gjatë vitit të kaluar kaloi me not 44,7 kilometra nga qepi Emine deri në qepin Maslen Nos dhe u bë atleti i vetëm , i cili ka kapërcyer me not ujërat e Gjirit të Burgasit, ai rrit në vetvete edhe një ëndërr tjetër - të mund të përballojë një sprovë..

botuar më 20-09-09 2.56.MD

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova do të garojë në çerekfinalet US Open

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova regjistroi fitoren e katërt pasi u kthye në fushën e tenisit pas një ndërprerjeje trevjeçare dhe do të garojë në çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së, US Open. Në tetë finalet në Nju Jork ajo mundi..

botuar më 20-09-08 11.33.PD

Cvetana Pironkova shkon në 1/8 finalet në Nju Jork

Tenistja bullgare u klasifikua për herë të dytë në 1/8 finalet në Nju Jork. Pasi i u kthye në fushën e tenisit, në Kampionatin e Hapur të SHBA-së ajo doli përpara kroates Donna Vekić me 6:4, 6:1. Deri tani Pironkova kishte tri fitore në tri dyluftimet..