Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev: Kandidaturat për kryeprokuror duhet t’u përgjigjen strikt kërkesave ligjore

Presidenti Radev dhe Georgi Çollakov
Foto: BTA

Kandidatët për kryeprokuror duhet të jenë të argumentuar mirë dhe t’u përgjigjen strikt kërkesave ligjore. Shoqëria pret rregulla të qarta në aplikimin e kritereve për pavarësi të kandidatëve. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev në një takim me Kryetarin e Gjykatës Supreme Administrative Georgi Çollakov. Bisedimi është pjesë e një serie prej takimesh, të iniciuara nga Presidenti lidhur me kriteret për zgjedhjen dhe të drejtat e kryeprokurorit të ri. Radev dhe Çollakov shqyrtuan gjithashtu shpejtësinë dhe efikasitetin e jurisdiksionit administrativ dhe të angazhimit të gjykatave, si aspekte të reformës gjyqësore.

Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov: GERB do të shpallë kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të Bullgarisë

Partia GERB shpalli kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të vendit. Këtë e bëri të ditur Kryeministri Bojko Borisov. Më herët sot informacioni i njëjtë u njoftua nga botimi elektronik i gazetës “24 çasa” dhe media të tjera, duke cituar..

rinovuar më 21-04-14 7.53.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 403

Bullgaria pret që të arrijë imunitet kolektiv deri në qershor Deri në qershor do të mbërrijnë sasi të mjaftueshme të vaksinave të ARN dhe ne do të jemi në gjendje të krijojmë imunitet kolektiv. Këtë e tha para BNT prof...

botuar më 21-04-14 5.59.MD

Përfundoi me sukses ekspedita e 29 antarktike bullgare

Antarktikët e ekspeditës së 29 bullgare janë larguar sot nga rajoni i Antarktikut pas një vonimi prej rreth një muaji dhe tashmë janë në Kili. Me një avion ushtarak të Uruguait antarktikët tanë kanë mbërritur në qytetin më jugor të Kilit Punta..

botuar më 21-04-14 5.25.MD