Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare pa Duhan

Foto: arkiv

Më 31 maj shënojmë ditën ndërkombëtare pa tym duhani. Sipas statistikës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të shpallur në lidhje me këtë ditë, çdo vit duhani vras rreth 6 miliona veta në botë. Mbi 5 miliona janë viktimat e përdorimit të drejtpërdrejt të cigareve, të tjerët janë viktima të “pirjes pasive të duhanit”.

Sipas të dhënave të Institutit Kombëtare të Statistikave, në Bullgari duhanpirës të përditshëm janë 40 për qind prej meshkujve dhe 18 për qind prej femrave. Sipas Eurostatit vitin e kaluar në Bullgari për shkak të kancerit të mushkërive kanë vdekur 3 300 veta – 2 600 burra dhe 700 femra.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 366

Asnjë version brazilian, afrikano-jugor ose nigerian i Covid-19 nuk është zbuluar tek ne Mbi 85 për qind e viruseve që qarkullojnë në vendin tonë janë nga lloji britanik i koronavirusit, tha para BNT Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i..

botuar më 21-03-08 6.11.MD

Koronavirusi pritet të bëhet sezonal

Më 8 mars një vit më parë në Bullgari u raportuan të infektuarit e parë me koronavirus dhe ata tashmë janë mbi 260 000. Covid-19 ka të ngjarë të bëhet sezonal, tha para Radios Kombëtare Bullgare Prof. Todor Kantarxhiev drejtor i Qendrës Kombëtare..

botuar më 21-03-08 5.41.MD

Pritet një rritje e rendimenteve të grurit

Gati 5.8 milion tonë grurë do të prodhohen nga Bullgaria në 2021. Parashikimi u bë nga Qendra për Kërkime Ekonomike në Ekonominë Rurale, njoftoi BTA. Kjo është 15 për qind më shumë se fitimet në vitin 2020. Sipas parashikimeve të para të Qendrës,..

botuar më 21-03-08 3.49.MD