Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kundërshton ndarjen e Maqedonisë së Veriut nga Shqipëria

Ekaterina Zaharieva në Luksemburg duke biseduar me homologë të saj
Foto: EPA/BGNES

Prej vitesh Bullgaria e përkrah fortë zgjerimin e Bashkimit Evropian në drejtim të Ballkanit Perëndimor, tha para Komisionit parlamentar për politikën e jashtme Ministrja e jashtme Ekaterina Zaharieva. Ajo nënvizoi se në vendimin e Këshillit të fundit evropian të ministrave të punëve të jashtme ka një tekst të posaçëm, i cili pasqyron pozitën e Bullgarisë dhe kërkesat e saj. Në vendimin e marrë në Luksemburg janë nënvizuar si praktika shumë të mira dhe pa precedent Marrëveshja e Prespës dhe Traktati i Fqinjësisë së Mirë ndërmjet Sofjes dhe Shkupit. Zaharieva prognozoi se ka mundësi për marrjen e vendimit për nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut akoma para fillimit të tetorit. Lajmi i mirë është se dy vendet nuk ndahen, pavarësisht se kishte propozime të tilla në BE. Zaharieva deklaroi se një vendim i tillë do të ishte gabim historik dhe se të dy shtetet duhet t’i fillojnë negociatat së bashku.


Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

botuar më 21-12-04 6.00.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

botuar më 21-12-03 4.23.MD
Подкасти от БНР