Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Statstika demografike që nga fillimi i vitit është dramatike

Foto: BGNES

Rritja negative e popullsisë është me përmasa kërcënuese, tregojnë të dhënat e Qendrës Kombëtare të Shëndetësisë dhe Analizave. Vetëm për 3 muajit e 2019-ës bullgarët e vdekur janë 29 000. Më e madhe është vdekshmëria në kryeqytet, ku të vdekurit janë 5 230, statistika për qytetin e Plovdivit tregon 2 884 veta, për Varna – 2 087. Në qytetet Haskovo Stara Zagora dhe Bllagoevgrad vdekshmëria gjithashtu është tepër e madhe në sfondin e numrit të popullsisë. Diferenca ndërmjet numrit të të vdekurve dhe atij të sapolindurve është tepër shqetësuese në rajonin e Vidinit, ku për tremujorin në fjalë lindjet janë 59, kurse funeralet – 452. Gjatë kësaj periudhe në vend kanë lindur 13 000 fëmijë. Raporti i lindjeve dhe vdekjeve është 1: 3.


Më shumë nga rubrika

Kërkesa për një certifikatë të gjelbër është në fuqi që nga 21 tetori

Urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov hyri në fuqi në orën 00.00 të 21 tetorit. Sipas tij vendoset një kërkesë për një “certifikatë të gjelbër” për Covid-19. Certifikata do të jetë e nevojshme për të hyrë në dyqane të mëdha tregtare..

botuar më 21-10-21 5.05.PD

Parashikimi i motit për 21 tetorin

Të enjten do të jetë kryesisht me diell, deri në mesditë në viset e ulëta dukshmëria mund të zvogëlohet, por shpejt do të përmirësohet. Temperaturat maksimale ditore do të arrijnë midis 17 dhe 22 °, për Sofjen - deri në 19. Mbi bregdetin e..

botuar më 21-10-20 8.10.MD

Biznesi këmbëngul në ndryshimet në rendin për certifikatën e gjelbër

Përfaqësuesit e biznesit - anëtarë të Dhomës Bullgare të Tregtisë, këmbëngulin që të bëhen ndryshime në urdhrin që imponon masat e reja anti-epidemike. Ata kërkojnë që kërkesa për një “certifikatë të gjelbër” të shtyhet deri më 21 nëntor 2021, dhe që..

botuar më 21-10-20 7.21.MD