Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria miratoi raportin vjetor për gjendjen e sigurisë kombëtare

Foto: BGNES

Këshilli i Ministrave miratoi Raportin vjetor për gjendjen e sigurisë kombëtare gjatë vitit 2018. Në raport vihet në dukje se gjatë kohës së Presidencës së parë bullgare të Këshillit të Bashkimit Evropian vendi ynë ka ndihmuar për evitimin e kundërvënieve me dekada midis vendeve në regjion dhe për përparimin e procesit të integrimit evropian dhe euroatlantik të Maqedonisë Veriore. Sipas raportit tema për kundërvënien e korrupsionit merr pjesë në nivel institucional, pasi gjatë vitit 2018 hyn në fuqi Ligji i ri për kundërvënien e të korrupsionit dhe për sekuestrimin e pronësisë të fituar në mënyrë të paligjshme. Me të është krijuar një komision i pavarur për kundërvënie të korrupsionit. Problemet demografike po kështu zënë një vend të rëndësishëm në raport. Theksohet politika për kthimin në sistemin e arsimit të fëmijëve të cilët nuk frekuentojnë shkollë.


Më shumë nga rubrika

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD
Kapakë për të ardhmen

Fushata “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të foshnjave

Ditën e diele më 17 tetor nga ora 09.00 deri në orën 17.00 në sheshin e kryeqytetit “Aleksandër Batenberg” do të mbahet fushata e radhës bamirëse “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të bebeve në Bullgari. Ata që dëshirojnë mund ta mbështesin duke..

botuar më 21-10-17 6.05.PD