Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar u arrestua për sulmin e hakerëve kundër Agjencisë Kombëtare të të Ardhurve

Foto: arkiv

Një burrë 20 vjeçar u arrestua për sulmin e hakerëve  kundër serverëve të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurve. I dyshuari është nëpunës në një firmë të sigurisë kibernetike dhe testoi sigurimin e rrjeteve dhe sistemeve kompjuterike. Hetuesit analizojnë informacionin e koduar në kompjuterët e konfiskuar gjatë arrestimit. Në një pjesë prej tyre u zbuluan gjurma të cilat çojnë te sulmi i Agjencisë Kombëtare të të Ardhurve. Porositësit e krimit janë bullgarë, njoftoi zëdhënësi i Agjencisë Rosen Bëçvarov. Ka dyshime të arsyeshme, se letra dërguar mediave, në të cilën thuhet se autori është rus, nuk është nga bërësi i vërtetë i sulmit, shtoi zëdhënësi.

Më shumë nga rubrika

Kërkesa për një certifikatë të gjelbër është në fuqi që nga 21 tetori

Urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov hyri në fuqi në orën 00.00 të 21 tetorit. Sipas tij vendoset një kërkesë për një “certifikatë të gjelbër” për Covid-19. Certifikata do të jetë e nevojshme për të hyrë në dyqane të mëdha tregtare..

botuar më 21-10-21 5.05.PD

Parashikimi i motit për 21 tetorin

Të enjten do të jetë kryesisht me diell, deri në mesditë në viset e ulëta dukshmëria mund të zvogëlohet, por shpejt do të përmirësohet. Temperaturat maksimale ditore do të arrijnë midis 17 dhe 22 °, për Sofjen - deri në 19. Mbi bregdetin e..

botuar më 21-10-20 8.10.MD

Biznesi këmbëngul në ndryshimet në rendin për certifikatën e gjelbër

Përfaqësuesit e biznesit - anëtarë të Dhomës Bullgare të Tregtisë, këmbëngulin që të bëhen ndryshime në urdhrin që imponon masat e reja anti-epidemike. Ata kërkojnë që kërkesa për një “certifikatë të gjelbër” të shtyhet deri më 21 nëntor 2021, dhe që..

botuar më 21-10-20 7.21.MD