Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria financon aksin e fundit të autostradës “Struma”

Aksi i autostradës Struma që tashmë është gati - nga qyteti Kresna deri në qytetin Sandanski
Foto: BGNES

Qeveria bullgare siguron 379 mln. euro nga buxheti shtetëror për ndërtimin e segmentit të autostradës “Struma”, i cili kalon përmes grykës malore në rajonin e qytetit Kresna. Mjetet financiare do të përdoren për ndërtimin e objektit, bashkë me financimin e miratuar që vjen nga Bashkimi Evropian. Autostrada në këtë rajon do të përmirësojë rrjetin e transportit në Evropën Juglindore dhe do të lehtësojë bashkëpunimin ndërmjet vendeve në Pjesën Jugore të Ballkanit. Aksi i ri do të sigurojë kushte më të sigurta të udhëtimit dhe do të shkurtojë kohën e udhëtimit në drejtimin veri-jug në territorin bullgar, thuhet në motivet e vendimit të Këshillit të Ministrave. “Struma” është pjesë e korridorit të transportit të Mesdheut Lindor, i cili hyn në rrjetin trans-evropian të transportit që kalon përmes territorit të Bullgarisë dhe vazhdon në drejtim të Detit Egje.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 janarin

Gjatë natës do të mbajë mot kryesisht i kthjellët. Era veriperëndimore do të dobësohet. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në Sofje rreth minus 6. Të mërkurën moti do të jetë kryesisht me diell me erë..

botuar më 22-01-18 8.25.MD

Filluan stërvitje ushtarake 6-mujore bullgaro-amerikane në Novo Sello

Në poligonin Novo Sello ka nisur një stërvitje e përbashkët bullgaro-amerikane, e cila do të zgjasë deri më 30 qershor 2022, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Në përgatitje do të marrin pjesë forca nga Ministria e Mbrojtjes, strukturat në varësi të..

botuar më 22-01-18 7.36.MD
Roberta Mezzola

Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan me rastin e zgjedhjes së saj si Presidente e PE-së

Presidenti Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan për zgjedhjen e saj si Presidente e Parlamentit Evropian. Në letrën e tij, Presidenti shprehu mbështetjen e Bullgarisë për ruajtjen e vlerave evropiane dhe demokracisë, për prosperitetin e Evropës..

botuar më 22-01-18 7.12.MD
Подкасти от БНР