Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

2.9 për qind inflacion vjetor në Bullgari

Foto: BGNES

Instituti Kombëtar i Statistikave njoftoi se indeksi i çmimeve të konsumatorëve në Bullgari për muajin korrik 2019 në krahasim me muajin qershor 2019 është 100.8 për qind, domethënë inflacioni mujor është 0.8 për qind. Inflacioni që nga fillimi i vitit (korriku 2019 kundrejt dhjetorit 2018) është 2.0 për qind, ndërsa inflacioni vjetor për korrikun e vitit 2019 kundrejt korrikut 2018 është 2.0 për qind.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 234

Tani për tani shkollat në Bullgari nuk do të mbyllen 469 janë nxënësit e infektuar me Covid-19 deri tani, 453 janë mësuesit e sëmurë. Këtë e deklaroi para televizionit Nova Ministri i Arsimit Krasimir Vëllçev. Përqindja e mësuesve të sëmurë..

botuar më 20-10-27 7.55.MD

Protestuesit prapë u mblodhën në sheshin “Pavarësi”

Mbrëmjen e radhës protestuesit prapë u mblodhën në të ashtuquajturin “Trekëndësh të Pushtetit”. Gjatë ditës nënë nga iniciativa civile “Sistemi na vret” organizuan në ditën e 111 të protestave antiqeveritare një procesion me pishtarë. Ai ishte në..

botuar më 20-10-27 7.53.MD

Projekt buxheti i vitit të ardhshëm është në përputhje me kushtet e pandemisë

Në kohë të vështira kur kriza është pandemike, sociale dhe ekonomike, vetëm shteti mund të ndihmojë, tha zëvendës kryeministri Tomisllav Donçev në një brifing para gazetarëve. Para mediave Donçev bashkë me ministren sociale Denica Saçeva, ministrin..

botuar më 20-10-27 6.37.MD